С огромно мнозинство сръбският парламент одобри предложената от управляващата коалиция резолюция за Косово.
Плод на споразумение между четирите партии в сръбското правителство, тя беше приета от 220 депутати. Само 14 се обявиха против, а трима се въздържаха.
Резолюцията беше приета след над 8-часов дебат в сръбския парламент.
"Сърбия ще продължи борбата си за своята териториална цялост изключително с мирни средства, а решаването на проблема със статута на Косово не трябва да се обвързва с процеса на европейска интеграция на страната", се посочва в документа.
"Споразумението за стабилизация и асоцииране с ЕС, което се очаква да бъде подписано в началото на 2008 г., трябва да бъде се използва за запазване на сръбския суверенитет над Косово.
Сърбия остава неутрална държава, а присъединяването й към един или друг военен съюз може да бъде одобрено единствено чрез референдум", изтъква управляващата коалиция в резолюцията.
Текстът й заплашва, че Сърбия ще прекрати процеса на интегрирането си в ЕС и ще скъса връзките си със Запада, ако западните държави признаят независимостта на Косово, отбелязва Асошиейтед прес.
Приетата тази нощ резолюция на практика обвързва подписването на споразумението с ЕС с защитата на сръбските национални интереси в Косово, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Агенция Франс прес припомня, че Споразумението за стабилизиране и асоцииране на Сърбия с Европейския съюз - първата крачка към евроинтеграцията на Сърбия, беше парафирано миналия месец и Белград може да го подпише още в началото на идния месец, тъй като Брюксел е склонен да ускори процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС.
По този начин ЕС се надява да избегне засилването на позициите на сръбските националисти, когато Косово обяви своята независимост, което би попречило на сръбския проевропейски президент Борис Тадич да бъде преизбран на президентския пост следващата година.
Все повече разглеждано като неизбежно събитие, очаква се Косово да обяви независимостта си още в началото на следващата година.
Текстът на гласуваната тази нощ резолюция обаче има достатъчно общ характер, за да се говори за категорично поставяне под условие на еврочленството на Белград, ако Косово обяви независимост.
Самият сръбски президент смята, че резолюцията не поставя под въпрос еврочленството на Сърбия, допълва Франс прес.
Косово е готово за независимост, заяви досегашният косовски премиер Агим Чеку и предупреди, че евентуален опит Косово да бъде разделено ще създаде проблеми на четири държави с границите, предаде ДПА.
Очаква се в началото на следващата година косовските лидери да обявят едностранно независимост, която вероятно ще бъде подкрепена от САЩ и ЕС, отбелязва агенцията.
Според някои от обсъжданите сценарии за бъдещето на Косово, областта с преобладаващо албанско население може да бъде разделена етнически и от нея да бъде отделен районът със сръбско население на север.
Чеку обаче предупреди, че разделянето на Косово може да създаде проблеми в региона.
"Албанци живеят в четири държави освен Албания. Ако Косово бъде етнически разделено, те биха искали да обсъдят евентуално обединение с Албания", каза вчера Чеку пред ДПА.
Освен в Косово, значителни албански малцинства живеят и в Южна Сърбия, Македония и Черна гора, посочва ДПА.
Подпомогнати от Белград, сърбите в анклава Северна Митровица създадоха власти, аналогични на администрацията на ООН и косовските власти.
Новата студена война между САЩ и Русия започна и тя вече оказва влияние върху нашия регион, като последиците от нея засега не могат точно да бъдат определени, коментира гръцкият в. "Вима.
Става дума за конфликта около Косово, тъй като едностранното обявяване на независимост на тази област, с подкрепата на Вашингтон и на повечето страни от ЕС, вече се счита за реалност.
Остава да се види кога точно това ще се случи. Реалност е и реакцията на Москва, но нейната форма все още не може да бъде определена.
Впрочем това са добрите новини, които ни поднася новата година. Но това, което тревожи сега Атина, е нерешеният проблем със Скопие за името на бившата югославска република, който съвсем естествено се намира под прякото въздействие на новото огнище на напрежение на Балканите.
Не е нужна дълбокомисленост, за да се разбере, че независимостта на Косово ще взриви чувствителното равновесие в този многострадален район, постигнато с толкова кръв и усърдие.
И това е не само защото тази независимост ще провокира верижни реакции сред албанците в Македония, сред сърбите в Босна и в самото Косово, а най-вече защото този процес се вмества в една по-широка игра на влияние на великите сили.
В рамките на тази игра американците, за да нанесат удар по оста Москва-Белград, пристъпиха към прилагането на един план, предвиждащ под тяхна закрила да бъдат поставени райони от Южните Балкани, които все още не са се присъединили към ЕС - Албания, Македония, Косово. За това и американците толкова настойчиво се застъпват за членството на Албания и Македония в НАТО.
Този план бе приет с ентусиазъм от местното албанско население, преживяло в миналото бедите на реалния, но вече нереален социализъм.
Само че в случая с Косово, решението, което се очертава да бъде прието, представлява грубо нарушение на международното право, тъй като то напълно игнорира резолициите на ООН, заобикаляйки де факто тази световна организация, чиято роля е да намира решения на международните кризи с консенсус от всички страни.
По-конкретно бе нарушена резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, която като предвиждаше като решение на Косово да бъде предоставена широка автономия, а не независимост, при зачитане на суверенитета и териториалната цялост на тогавашна Югославия и на днешна Сърбия.
По тази начин, както стана и с Ирак, едностранните решения на единствената суперсила, подпомогната този път от повечето страни от ЕС, надделяха над международните канони, създавайки още едно огнище на напрежение, при това съвсем близо и до границите на Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!