Така например компанията EMT от 1999 г. се е превърнала в световен пионер за плащания през мобилен оператор. В бившата съветска република проблемът с паркирането в градовете е решен - половината от шофьорите плащат за паркинг, като изпращат есемес от мобилния си телефон. Чрез есемес абонатите на EMT могат да си купуват билети за лотарията или за концерти.
Страната, която има 1,4 млн. жители, се намира в постоянен подем, след като скоростно прие радикални икономически промени, въведе много бързо ползването на интернет, който вече е нещо съвсем обичайно не само в големите градове но и в най-затънтените селца. По някои показатели Естония изпреварва дори част от сегашните членки на ЕС.
В началото на 2004 г. с интернет разполага около 45% от населението, което е повече дори от Франция. Естония далеч изпреварва всички новоприсъединяващи се държави по показател "брой интернет потребители", а ползването на високоскоростен интернет е по-голямо от това в Холандия, Италия и Великобритания.
Естонският парламент гарантира, че достъпът до интернет е конституциoнно право. Местните власти стартираха и програма, наречена "Тигърски скок", предназначена за оборудване на училищата с компютри, свързани с мрежата.
Гражданите пък могат да влизат в интернет безплатно от 300 специализирани центрове в страната, белязани със специален символ. Най-новата "екстра", която предлага правителството е високоскоростният интернет, който присъства навсякъде в Талин, и най-често е безплатен, особено в летищата, министерствата и хотелите.
Освен, че естонците могат да попълват данъчните си декларации онлайн, най-вероятно те ще са първата нация в света, която ще може да гласува чрез интернет през 2005 г. За целта гражданите ще разполагат с електронен подпис, включен в личните им карти, които от 2002 г. са снабдени със специален чип.
Преди 4 г. естонското правителство бе първото, което напълно се отказа от ползването на хартиени документи в администрацията си. Министрите са длъжни да използват единствено документация, качена на вътрешната мрежа на правителството. Чрез новата система се избягва изпращането на "планини от хартия" между министерствата. Така за година се съкращават разходи за хартия и фотокопиране на стойност 200 000 евро.
След приемането на всякакви видове закони и наредби те се публикуват в интернет и стават обществено достояние. Oсвен това всички проектозакони се качват в интернет, за да могат гражданите да ги коментират и да дават своите предложения. Според правителството около 5% от предложенията се взимат предвид и се включват в новите закони.
Подобни резултати обаче не се постигат лесно. По-сериозното обучение в областта на информационните технологии започва в Естония още през 60-те, коментира "Ла Трибюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!