М юнхенският "Зюддойче цайтунг" отбелязва, че първата евросредиземноморска среща на върха в Барселона е била спасена от разводнените компромиси, след като повечето арабски лидери са решили да не присъстват, а участниците не са успели да се съгласят за дефиниция на тероризма.
Вестникът пише, че желанието на ЕС да си осигури "спасителен пръстен" от относително проспериращи и доколкото е възможно демократични страни без насилие, е все още далеч от осъществяване. Което не означава, че средиземноморската политика трябва да бъде изхвърлена, смята "Зюддойче цайтунг".
"Положението е просто и непреодолимо: Европа няма алтернатива, също както страните от Северна Африка и Близкия изток". Някои североафрикански държави явно не разбират, че имат същите изисквания за сигурността като Европа.
"Те също така се нуждаят спешно от решение за израело-палестинския конфликт. Тероризмът и имиграцията не са по-малък проблем за тях, отколкото за европейците", пише "Зюддойче цайтунг".
Затова ЕС ще разбере, че е полезно да обвърже трите млрд. евро, които дава на тези страни всяка година, с политическия напредък. "Малко натиск може би няма да е чак толкова зле", заключава германският вестник.
Френският "Монд" отбелязва в заглавие на първа страница, че конференцията Евромед е била "бойкотирана от арабските страни", като осем от десетте очаквани високопоставени министри и държавни глави за двудневната среща, не са пристигнали в Барселона.
"Това дезертьорство на Алжир, Мароко, Египет, Йордания, Сирия и Израел се счита за същински бойкот", пише центристкият "Монд".
Според него южните съседи на ЕС са искали да покажат недоволството си от европейската политика и от партньорството, започнато преди десет години.
"Те критикуват разочароващите му икономически резултати и политическата му окраска, която смятат за тревожна", обяснява френското издание.
Румънският "Романия либера" пише, че конференцията на Евромед е била спасена в последния момент от разпад чрез приемането на антитерористичен документ.
Берлинският "Тагесшпигел" смята, че конференцията на ООН в Монреал трябва да осигури "драматично намаление на емисиите на въглероден двуокис". Според уводната статия причинителите на проблема с глобалното затопляне са индустриализираните нации.
"Единствено ако самите замърсители направят нещо, за да спасят климата, тогава развиващите се страни като Китай и Индия ще са готови да подпишат да ограничат газовете, причиняващи парников ефект", смята вестникът.
Той предупреждава, че "ако това не стане, някои части на Земята няма да стават за живеене още при нашите внуци".
Темата е главна и за "Монд", който счита, че разширяването на протокола от Киото е жизненоважен въпрос за бъдещето на човечеството.
Вестникът цитира отворено писмо на председателя на британската академия на науките лорд Робърт Мей, който призовава за промяна в икономическото мислене.
Лордът добавя, че усилията на Великобритания са недостатъчни, въпреки че Блеър се смята за шампион в борбата с промените в климата по време на председателството си на Г-8.
"Монд" коментира, че днешният 73-ти рожден ден на френския президент Жак Ширак е "труден край на царуването".
Проучване на общественото мнение показва, че президентът вече няма "особено влияние върху развитието на нещата, нито във Франция, нито по света".
Вестникът сравнява проблемите на Ширак през трите седмици на бунтовете с тези на Джордж У. Буш по време на природните бедствия.
Виенският "Ди пресе" изразява дълбоко съмнение към думите на президента Путин, че след изборите от неделя в Чечня ще е "възстановен конституционният ред", ако главната прокремълска партия спечели.
Според вестника проблемът на Путин е, че не е наказал тези от неговите хора, които са нарушавали човешките права и не е възстановил разрушените села и градове.
"Ди пресе" смята, че руският президент се самозаблуждава, че изборите от неделя са "стъпка към успокояване на ситуацията".
"Берлинер цайтунг" вярва, че администрацията на Буш има големи очаквания за ново начало на германо-американските отношения. Новият немски външен министър Франк-Валтер Щайнмайер посещава за първи път Вашингтон днес.
САЩ се надяват Германия да признае съвместните цели като военните мисии на Балканите и в Афганистан.
"Берлинер цайтунг" не смята, че чувствителни теми като съмненията, че ЦРУ е транспортирало затворници през германски летища, ще повлияят на настроенията.
Но все пак Щайнмайер, който е бивш министър от кабинета Шрьодер, посещава първо Вашингтон, а не вместо Москва, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!