П рез последните месеци България най-сетне направи усилия да се пребори с корупцията, но Румъния бележи изоставане в това отношение според оповестените днес доклади на Европейската комисия за вътрешните работи и съдебната система в двете най-нови страни в ЕС, отбелязва Франс прес.
От влизането в ЕС на 1 януари 2007 г. България и Румъния са под изключително наблюдение на ЕК в три области - съдебна система и борба с корупцията, управление на европейските фондове и безопасност на храните, посочва агенцията.
Оповестеният днес междинен доклад, който засяга само съдебната система, отразява усилията, положени от българските власти след миналия доклад на Комисията от юли 2008 г., цитира АФП говорителя на ЕК Йоханес Лайтенбергер.
Сега тези усилия трябва да продължат и да се задълбочат, за да дадат конкретни резултати през идните шест месеца, подчертава Лайтенбергер.
В Румъния, за сметка на това, ритъмът на напредъка, констатиран в доклада от юли, не е запазен. Важно е румънските власти да дадат нов тласък на съдебните реформи и борбата с корупцията, за да обърнат тенденцията на изоставане от последните месеци, посочва говорителят.
Миналия юли обобщеният годишен доклад, който бе особено суров към България, накара Комисията да замрази 800 милиона евро от европейските средства, предназначени за София. От тях над 200 млн. евро бяха окончателно изгубени, припомня АФП.
Румъния направи стъпка назад в борбата с корупцията въпреки критиките на ЕС, докато другата новодошла в съюза - България - бележи известен напредък, посочва Ройтерс, цитирайки оценката на Еврокомисията.
За да демонстрира системна и необратима промяна, България трябва да покаже, че е създала самостоятелно функциониращо и стабилно правораздаване, способно да открива и наказва конфликтите на интереси, корупцията и организираната престъпност, и да запази върховенството на закона, гласи докладът за България, цитиран от агенцията.
И двете държави трябва да засилят усърдието си преди публикуването на годишните доклади през юли, подчертава Комисията.
В докладите не се споменава рискът от спиране на европейски фондове, въпреки че според представители на ЕС такава възможност не е изключена, ако страните не покажат резултати, допълва Ройтерс.
Агенция ДПА акцентира главно върху негативната оценка в докладите на ЕК за борбата с корупцията в Румъния. След България, Румъния може да стане втората страна с милиони евро замразено европейско финансиране след огласения днес критичен доклад на ЕК към Букурещ, отбелязва агенцията.
Важно е румънските власти да възстановят набраната скорост в съдебните реформи и борбата с корупцията, така че да променят изоставането от последните месеци, се казва в доклада, цитиран от ДПА.
Докладът за България е по-позитивен. В него се отбелязва, че София най-накрая е предприела "известни начални стъпки" към подобряване на правораздаването, допълва ДПА, напомняйки, че България и Румъния са двете най-бедни държави в ЕС.
ЕС смъмри днес Румъния и малко по-малко България заради корупцията, посочва Асошиейтед прес. В новия доклад за съдебната система в двете страни ЕК изтъква, че Румъния не е съхранила през последните месеци темпа на напредък за покриване на европейските стандарти, цитирайки забавянето на съдебни дела за корупция във висшите етажи на властта.
Подобен е и докладът за България. Двете страни досега не удържат обещанието си за бързи действия за привеждане на съдебните системи към стандартите на ЕС и биват санкционирани с орязване на изключително нужни им средства поради опасенията на ЕС, че парите няма да бъдат
използвани по предназначение, отбелязва АП.
Докладът за България е малко по-положителен в сравнение с миналогодишния, в резултат на който ЕК замрази милиони евро помощи за България заради необузданата корупция, организираната престъпност и тежките злоупотреби при изразходването на средствата, допълва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!