Премиерът Сакскобургготски и министър Паси ще участват в срещата на Европейския съвет между държавните и правителствените ръководители и министрите на външните работи на държавите членки на ЕС и на страните кандидатки. Очаква се днес след обяд 10 от страните кандидатки да се присъединят към 15-те. След края на този етап от срещата на върха предстои и 15-минутен разговор във формат Европейски Съвет плюс България, Румъния и Турция. В тези 15 минути се очаква официално да бъде формулирана целта България и Румъния да се присъединят към ЕС през 2007 г.
Турция попада в този формат заради статута си на страна кандидат, както и заради очакването да бъде определена дата и за Турция като начало на преговорния процес.
Междувременно бе съобщено, че ЕС ще започне преговори с Турция през декември 2004 г. Това ще стане, ако към този момент страната отговаря на политическите критерии за членство, обяви премиерът на Дания Андрес Фог Расмусен на среднощна пресконференция в Копенхаген, предаде Би Ти Ви.
Държавните и правителствените ръководители на ЕС одобриха в първия ден от срещата си и предложения от Дания пакет за финансиране на разширяването. Външните министри договориха споразумение с Турция, което ще даде на ЕС достъп до военното планиране и бойните способности на НАТО. Това ще позволи на съюзниците и партньорите на НАТО да използват възможностите на отбранителната организация за мироподдържащи мисии и регулиране на кризи.
Разширяването на ЕС с десет нови страни ще се финансира с 40,5 милиарда евро, отпуснати за периода 2004-2006 г. Предстои по-късно днес финансовият пакет да бъде предложен за одобрение на десетте кандидатки. Непосредствено преди откриването на Европейския съвет датският премиер Андерс Фог Расмусен предупреди, че Евросъюзът е решен да приключи преговорите само със страните, които приемат предложеното финансиране.
Според говорителя на външно министерство България вероятно няма да получи конкретно потвърждение, че ще стане член на Евросъюза през 2007 г. Датата ще бъде спомената, но индикативно. Дания публикува дневния ред на срещата. В него за България и Румъния се казва, че присъединяването им към Европейския съюз през 2007 г. е цел в зависимост от по-нататъшния напредък в изпълнение на критериите на членство. Двете държави трябва да ускорят подготовката си.
Шест от всеки десет британци не могат да назоват дори една страна-кандидатка за членство, а португалците знаят дори по-малко от британците, съобщи днес Би Би Си, цитирайки проучване сред сегашните страни членки на ЕС. Проучването констатира обаче не само незнание, но и апатия и дори враждебност към грандиозния проект на разширяването. Според британския евродепутат, консерваторът Дан Ханън, това се дължи на отчуждеността от европейските институции.
Междувременно мeжду 500 и 1000 души протестираха в Копенхаген, призовавайки Израел да се изтегли от окупираните палестински територии, предаде АФП. Мирната демонстрация беше първата от серията протести, планирани по време на двудневната среща на върха на ЕС, която започна снощи в датската столица.
Демонстрантите бяха охранявани от полицията. Част от ораторите призоваха за бойкот на израелските стоки в две от големите вериги супермаркети в Дания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!