Ч ерногорският президент Филип Вуянович заяви в интервю, поместено днес в берлинския в. "Тагесцайтунг", че не се страхува от възможността след обявяването на независимостта на Черна гора да се стигне до безредици и подчерта, че инфраструктурата на Подгорица е готова за промяната, съобщи агенция ТАНЮГ.
Емоционалните причини за независимост трябва да се търсят в историята, а прагматичните - в перспективите за икономическо развитие, подчерта той, посочвайки, че веднага след оповестяването на резултатите Черна гора ще се обърне първо към Брюксел и Белград.
"Очакваме, че процесът на интеграция на Черна гора в Европа ще продължи. Искаме да се присъединим към Партньорство за мир", заяви Вуянович, отбелязвайки, че прекъсването на преговорите с ЕС за сключване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране заради непредаването на Ратко Младич вече няма да тежи на Черна гора.
Междувременно министърът на външните работи на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович смята, че резултатите от референдума са възможност за възстановяване на парламентарната монархия в Сърбия, съобщи белградското радио Б-92.
Вярвам, че това е исторически момент - Сърбия да се върне към своето историческо начало, което да бъде основано на исторически проверени и победоносни стълбове на сръбската държава, а това са
стълбовете на кралството.
Възможността Сърбия да се върне към онова, което ще ни съкрати пътя към Европа, а това е конституционната парламентарна монархия, сръбският народ не бива да пропуска, заяви снощи Драшкович, който е и лидер на Сръбското движение за обновление.
Приветствия към черногорците
България уважава изразената от народа на Черна гора воля и ще работи за по-нататъшното разширяване и задълбочаване на отношенията си с Черна гора в новото й качество, заявяват от българското Министерство на външните работи (МВнР).
В изявление говорителят на министерството Димитър Цанчев посочва, че политическите партии и гражданите на Черна гора са издържали изключително важен тест за демократична зрялост с организирането и провеждането на референдума за независимост, спазвайки европейските стандарти.
България отчита важната роля, която изигра ЕС при определянето на условията за провеждането, организирането и самото провеждане на референдума, се посочва в изявлението.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Хавиер Солана заяви днес, че ЕС ще зачете напълно резултата от референдума в Черна гора, съобщи Ройтерс.
Референдумът за държавния статут на Черна гора бе справедлив и в съотвествие с международните демократични норми, посочи Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в съобщение.
Референдумът бе произведен като цяло в съответствие с нормите на Съвета на Европа, ОССЕ и други международни норми за демократични избирателни процеси и даде истински шанс на избирателите да вземат решение за тяхното бъдеще, смята мисията на ОССЕ в Подгорица.
Косовският премиер Агим Чеку приветства вота на Черна гора за отделяне от Сърбия и създаване на независима държава и изрази надежда, че Косово ще направи същото до края на годината.
Косово ще се нареди до Черна гора като нова държава и тези нови страни ще бъдат важен фактор за стабилността на целия район, каза Чеку в специално изявление.
Жителите на Черна гора са изразили волята си да живеят в независима държава, споделяйки с други в района стремежа за присъединяване към ЕС, добави Чеку.
Хърватският президент Стипе Месич поздрави черногорския си колега Филип Вуянович малко след съобщението за победа на поддръжниците на независимостта на републиката.
Чрез волята на мнозинството от гражданите си, Черна гора направи стъпка към независимост, посочи Месич в посланието си. Той оцени, че победителят в референдума е Черна гора.
Хърватия ще продължи да изгражда на нова основа отношенията си с Черна гора, които вече са добри, посочи още Месич. Той поздрави всички черногорски граждани за политическата им зрялост и им пожела да живеят в мир, просперитет и сигурност.
Правителството на Гърция допринася с всички сили, за да се запази климатът на стабилност, спокойствие и мир в целия балкански регион, заяви официален гръцки говорител във връзка референдума в Черна гора, информира агенция АНА-МПА.
Гърция е подемала много инициативи, но с икономическото си присъствие спомага, за да остане стабилно положението в региона.
От друга страна, Гърция не може да диктува на един народ начина, по който ще изрази своята воля, допълни гръцкият говорител в отговор на въпрос за евентуално подкопаване на стабилността на Балканите след резултатите от референдума в Черна гора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!