"Украинска студена война" е заглавието на уводната статия в британския "Индипендънт", който извежда на преден план предупреждението на настоящия президент на страната Леонид Кучма за назряваща гражданска война със задълбочаването на конфликта.
Изборите в Украйна са пародия, но глупавата външна намеса може да задълбочи кризата, опасява се изданието в редакционен коментар, като има предвид най-вече прибързаната реакция на руския президент Путин да поздрави подкрепяния от Кремъл кандидат Виктор Янукович с победата в оспорвания вот.
Реакцията на Белия дом бе по-мъдра, но до вчера, когато държавният секретар Колин Пауъл заяви, че САЩ не могат да признаят резултата и че ще има "последствия", ако той остане такъв, допълва вестникът.
Такава категорична външна намеса е много неудачна, още повече че двамата кандидати Янукович и Юшченко в началото даваха признаци, че са готови да преговарят, смята "Индипендънт".
За намеса обаче съветват други издания, например "Файнаншъл таймс", който в редакционен коментар призовава открито ЕС да остане твърд по отношение на Украйна и да не бъде признавана нелегитимна власт.
Лидерът на опозицията и неговите привърженици продължават да отстояват демократичните си права и заслужават пълна подкрепа, убеден е финансовият всекидневник.
При това положение ЕС не може да остане встрани, препоръчва изданието.
В анализ за "Гардиън" Тимъти Гартън Аш също заявява, че Европа трябва да окаже незабавна и пълна подкрепа на украинската "нежна революция".
Заложено на карта е не просто бъдещето на Украйна, а и на Русия, както и на цяла Евразия", отбелязва авторът.
В същия вестник Джеймс Мийк пише, че Украйна все още е незавършен проект и европейците може би за последен път стават свидетели как страна с такъв размер се опитва да определи какво представлява.
"Дейли телеграф" също посвещава редакционен коментар на темата, озаглавен "Украйна има шанс да изпълни демократичните си обещания".
След кризата по улиците на Киев двете страни и техните чуждестранни привърженици изглежда са близо до компромис, убеден е вестникът.
Германският "Франкфуртер рундшау" смята, че и Русия, и Америка се опитват да използват кризата в Украйна за собствени цели, като твърди, че решаващият сблъсък в страната не е между прозападния и проруския лагер.
Виктор Юшченко е човек на Запада, но на украинския Запад, докато Виктор Янукович е човек на украинския Изток, обяснява вестникът.
Според изданието интересът на Вашингтон в бившата съветска република е продиктуван от желание за ограничаване на руското влияние.
Ако украинското демократично движение приеме, че Америка е безкористен приятел, това ще бъде толкова погрешно, колкото ако сметне, че гласувалите за Янукович подкрепят Путин, отбелязва "Франкфуртер рундшау".
Според "Зюддойче цайтунг" обаче не може да се допусне официално обявените резултати да останат окончателни.
Трябва да има ново преброяване, а още по-добре би било, ако изборите се повторят, изтъква вестникът.
В противен случай нито Виктор Янукович, нито Виктор Юшченко ще получат необходимата законова база за поста, а Украйна има нужда от президент, който строи мостове и с който всеки може да живее, заключава изданието.
Австрийският "Щандард" е съгласен, че преразглеждането на изборите, повторното преброяване на гласовете и, ако се налага, повторното гласуване нямат алтернатива.
Борбата за власт в Украйна след втория тур на президентските избори в неделя, който очевидно беше манипулирани, е европейски въпрос, който засяга и бъдещето на отношенията между САЩ и Русия, смята вестникът.
Германският "Тагесцайтунг" предупреждава, че положението по улиците през следващите няколко дни може да стане опасно.
Вестникът съобщава за свои наблюдения, че демонстрантите все по-често говорят за изразената солидарност от европейските страни.
Засега тази подкрепа ги насърчава, но през следващите дни те ще стават все по-зависими от нея, смята изданието.
В заглавие "Опънати нерви около Украйна" чешкият "Право" обобщава реакцията на света на кризата.
Вестникът изтъква недоволството на Владимир Путин заради оказаната на украинската опозиция подкрепа от чужбина, в която руският президент виждал нов опит да се обуздае Русия, особено след като прибалтийските държави се присъединиха към НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!