В понеделник Техеран обяви, че в завода в Исфахан е възобновена преработката на уран.
ЕС остро осъди решението. Френският външен министър Филип Дуст-Блази заяви, че иранското решение е предизвикало сериозна криза.
Той каза: "Смятам, че Иран взе две сериозни и обезпокоителни едностранни решения. Получихме отрицателен отговор на предложението, което внесохме заедно с британците и германците на 5 август, а преди няколко часа научихме, че в завода в Исфахан е възобновено обогатяването на уран. Това е ясно нарушение на парижките споразумения и на решенията на Международната агенция за атомна енергия."
Великобритания, председателстваща ЕС, е дълбоко обезпокоена, и определя решението на Иран като вредно, информира Би Би Си.
Служители на Държавния департамент на САЩ заявиха, че Вашингтон ще се опита да помогне да бъдат възобновени преговорите между ЕС и Иран по ядрената програма.
Иран е произвел около 4000 центрофуги, способни да обогатяват уран до равнището, при което той се използва за ядрени оръжия, разкри ирански дисидент, който през 2002 г. помогна за разкриването на тайната ядрена дейност на Техеран, предаде Асошиейтед прес.
Али Реза Джафарзаде заяви, че центрофугите, за които според него Международната агенция за атомна енергия няма информация, са готови за инсталиране в иранския ядрен завод в Натанз.
В същото време иранският министър на отбраната Али Шамхани заяви във вторник, че всички ядрени съоръжения на Иран са добре защитени с
противовъздушни системи и са неуязвими за военни нападения, предаде официалната иранска осведомителна агенция ИСНА, цитирана от БТА.
Шамхани подчерта, че ядрените съоръжения на Иран са за мирни цели и са под пълното наблюдение на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
"Но Западът трябва да знае, че ако нашите ядрени съоръжения бъдат заплашени от военно нападение, ние ще пренебрегнем всички наши международни задължения", посочи той.
Министърът има предвид възможността САЩ и Израел да нанесат военни удари по иранските ядрени съоръжения след провала на преговорите между Техеран и ЕС и възобновяване на работата в някои сектори на завода за преработка на уран в Исфахан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!