"Отворено общество" работи за овластяване на ромите, а самият Сорос (Soros.org) бил доволен от факта, че вече има ромска интелигенция.
Премиерът Симеон Сакскобургготски от своя страна заяви, че лично той държи на ромската общност и че у нас няма дискриминация и снизходителен подход към представителите на ромския етнос.
Фактът, че осем страни поемат ангажимент е показателен, като до голяма степен ще се разчита и на подкрепата на ЕС.
По този повод вицепремиерът на Словакия Пал Чаки заяви, че за решаване на проблемите на ромите ще бъде най-добре, ако ЕС създаде обособен фонд, който да финансира програмите, целящи повишаване качеството на живот на ромските общности.
Съорганизаторът на инициативата, унгарският премиер Ференц Дюрчани, беше категоричен, че десетилетието ще даде по-широки възможности за заетост, нови образователни системи и ще допринесе за борбата срещу сегрегацията на малцинството.
Според Дюрчани обаче новите демокрации не могат да опазят ромите от конкуренцията и затова за десет години те ще трябва да се научат да отстояват своите позиции и да имат мнение в обществото, за което ще получат подкрепата от самите общества в страните участнички.
Президентът на Световната банка Джеймс Улфънсън коментира, че дори да се твърди, че често парите, отпускани по ромските програми не стигат до тях, това не е причина да не се работи по посочените проблеми.
Според Улфънсън 10 години може да не са достатъчни за решаване проблемите на ромите - за това може да е необходим и цял живот, но първите стъпки трябва да бъдат направени.
Президентът на Световната банка заяви още, че ако той е ромски лидер, ще работи за преодоляване на предразсъдъците от обществата към ромите и от ромите към обществата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!