Б арак Обама е предложил на вашингтонския юрист Ерик Холдър да стане главен прокурор и министър на правосъдието, предават информационните агенции.
Новоизбраният президент на САЩ е избрал бившия лидер на демократите в Сената Том Дашъл за министър на здравеопазването и хуманитарните въпроси.
Агенциите се позовават на източници, близки до екипа на Обама и уточняват, че и двамата са приели предложенията.
Ако новината се потвърди и официално, 57-годишният Холдър ще стане първият афроамериканец министър на правосъдието на САЩ.
Той е роден в нюйоркския квартал "Бронкс", син е на имигрант от Барбадос. Известен с приветливия си нрав, той се запознава с Обама преди едва четири години, но бързо влиза във вътрешния кръг на демократите.
През цялата му кариера на съдия, прокурор и адвокат, неговата независимост рядко е била поставяна под въпрос. Името на Ерик Холдър обаче бе замесено в скандал, когато през последните дни от управлението на президента Бил Клинтън през януари 2001 г. той препоръча да бъде помилван укривалият в продължение на години данъци в огромни размери борсов посредник Марк Рич. Впоследствие Холдър се извини публично за решението си.
Ако номинацията му бъде потвърдена, бъдещият главен прокурор и министър на правосъдието ще се опита да върне доверието в министерството на правосъдието, отбелязва АП. Ведомството имаше имидж на изключително независимо, но той бе опетнен от политическите вмешателства на републиканците при управлението на президента Джордж Буш.
60-годишният Дашъл, който е бивш сенатор от Южна Дакота, подкрепяше кандидатурата на Обама от самото начало и бе негов близък съветник през цялата му кампания. Именно той бе сред хората, насърчили сенатора от Илинойс да се включи в надпреварата за президентския пост.
Докато Обама се готви да встъпи в длъжност на 20 януари, Дашъл оглавява неговия екип за определяне на политиката в областта на здравеопазването. Неотдавна той написа книга с предложения за подобряване на здравната система.
Том Дашъл бе споменаван и като бъдещ началник на канцеларията на новия президент, преди обаче на поста да бъде назначен Рам Еманюъл.
Дашъл е избран за първи път в Сената през 1986 г. Той е лидер на партията в горната камара на Конгреса между 1994 и 2004 г., включително в периода 2001-2003 г., когато тя има мнозинство. През 2004 г. обаче губи мястото си в Сената и оттогава работи като съветник в юридическа фирма.
Барак Обама е поверил длъжността старши съветник в Белия дом на главния стратег на предизборната си кампания Дейвид Акселрод.
Акселрод, който е бил политически консултант на видни политици от Демократическата партия, е смятан за ключов играч в убедителната победа на Обама над републиканския му съперник Джон Маккейн в президентските избори на 4 ноември.
Екипът на Обама обяви също, че бившият директор на офиса за планиране към Държавния департамент Грег Крейг ще бъде назначен за адвокат на Белия дом когато новоизбраният президент встъпи в длъжност. Крейг е бил също специален адвокат на президента Бил Клинтън.
Губернаторката на щата Аризона Джанет Наполитано е предпочитаният кандидат за ръководител на министерството на вътрешната сигурност в бъдещето правителство на новоизбрания президент.
Петдесетгодишната Наполитано, от Демократическата партия, беше избрана за първи път за губернаторка на Аризона през 2002-ра и преизбрана през 2006 г.
Си Ен Ен твърди, че бизнесдамата милиардер от Чикаго Пени Прицкър е изборът на Обама за министър на търговията.
Според класацията на сп. "Форбс" за най-богатите американци тя заема 135-то място, а състоянието й се оценява на 2,8 млрд. долара. Бъдещият министър е от известната фамилия Прицкер, която държи верига хотели и компания за океански круизи.
В същото време агенциите съобщават, че
проявите на расизъм в САЩ рязко са зачестили
след избирането за президент на цветнокожия сенатор демократ Барак Обама.
Според наблюдатели и учени из цялата страна са регистрирани стотици случаи на горени кръстове, смъртни заплахи, обесени кукли с лика на Обама, расистки прояви в учебните заведения, изписани свастики и расистки лозунги като "Вървете си в Африка!", "Убийте Обама!".
Рязко са скочили посещенията в интернет сайтове, отстояващи превъзходство на бялата раса, като StormFront, чийто сървър излезе от строя след изборната победа на Барак Обама на 4
ноември заради многото влизания.
Експерти отбелязват, че расистките прояви са се засилили още в предизборната кампания, а зачестяването им в дните след изборите се вписва в дългосрочна тенденция. Тя се дължи на
редица фактори, сред които са трайното увеличаване на небелите имигранти и растящата безработица. Според неотдавнашна прогноза на Националната служба за преброяване през 2040 г. белите ще станат малцинство в САЩ.
"Прибавете към това, че в Белия дом ще влезе цветнокож. Така мнозина бели ще останат с впечатлението, че са загубили всичко, че им отнемат страната, градена от техните предци. Мисля, че сме свидетели на криза на идентичността, която преживяват голям брой бели", казва Марк Поток, ръководител на неправителствена организация, която помага на жертви на расистки прояви в южния щат Алабама.