Ое еление „Слънчева система”
Галактическа клиника „Млечен път”
Многопрофилна болница „Вселена”
Пациент: Планета Земя.
Възраст: 4.54 милиарда години.
Основна диагноза: Отравяне на кръвта – Замърсена хидросфера.
Придружаващо заболяване: Хиповитаминоза – Недостиг на сладка вода.
Предболестно развитие: Правилно преморбидно развитие. Земята е единствената планета в Слънчевата система, на която има вода в течно агрегатно състояние. След образуването на планетата, вулканите изхвърлят голямо количество водна пара, която се превръща в дъжд и впоследствие образува океаните. Моретата и океаните покриват почти 3/4 от повърхността на Земята. Има четири океана и много морета – по-малки водни басейни, свързани с океаните. Само 3% от водата на Земята е сладка (прясна). 2/3 от сладката вода е замръзнала в ледени блокове и ледници. Останалата 1/3 е в реки, езера и под земята. Количеството вода на Земята е винаги едно и също. Благодарение на водния кръговрат, водата преминава от едно на друго място и от едно в друго агрегатно състояние.
Анамнеза и причинители на заболяването: Касае се за пациент на дългогодишно диспансерно наблюдение, който постъпва за пореден път на лечение в отделението.
Много селища са построени близо до реки, за да се използва тяхната вода. Неефективно действащите пречиствателни станции, битова канализация, неорганизираните сметища за отпадъци, дъждовните води, оттока и филтрацията от районите без канализация и пречиствателни съоръжения имат значителен дял в замърсяването на водата в реките. Замърсените реки се вливат в моретата и така те също се замърсяват.
Основни водоприемници на отпадъчните води от промишлеността са реките. Изхвърляните от предприятията химически замърсители създават значителна опасност за снабдяването с питейна вода. Особено вредни за здравето на хората се явяват водите, съдържащи оловни съединения. Нефтодобивната и нефтопреработвателната индустрия също са сериозен източник на замърсяване на водните басейни. При получаването на атомна енергия се отделят радиоактивни отпадъци, главно радиоактивни води, които се изливат в реките и океаните.
Фермерите пръскат нивите с химични агенти, за да получат по-добра реколта. Торовете се оттичат в потоците и реките и ги замърсяват. Други замърсители са отпадъчните води от действащите животновъдни стопанства и комплекси.
Дейността на вулканите и разлагането на растителността; изгарянето на горива в електроцентрали и фабрики; изгорелите газове от транспортните средства; използването на горива за домакински нужди и отопление са източници на замърсяване на дъждовните води. В резултат отровни газове и дим от въздуха се смесват с водни капки в облаците. Така се образуват киселини. Точно тези киселини правят валежите киселинни. Преди да се извалят с дъждовете, те могат да бъдат пренасяни от вятъра на стотици километри.
Приложени методи за лечение: Приложени са два вида методи – насочени към очистване на хидросферата на Земята от вредните вещества и насочени към увеличаване на количеството питейна вода. С изградени резервоари, пречиствателни станции и съоръжения се започна филтрация и пречистване на водата, преди отново да бъде пусната в природата или използвана в индустрията. Наложи се контрол върху употребата на препарати в селското стопанство. В някои райони се построиха модерни сметища и битова канализация. Изградиха се системи за обезсоляване на морската вода и пречистването й до питейна.
Прогноза на заболяването: Ако средната температура на Земята се увеличи, то ще настъпят промени и в хидросферата. Нагрятата вода се разширява. Това означава, че водата в Световния океан ще се увеличи като обем и равнището му ще расте. При затоплянето на климата, започват да се топят ледниците. По този начин ще бъдат залети заселени и плодородни земи, ще се ускори ерозията на бреговете, ще се увеличи солеността на водата в устията на реките. Количествата на сладката вода ще стават все по-ограничени. Много страни разчитат на естествени подземни водни запаси, но в някои райони тези резерви са вече оскъдни. Подземните запаси и реките често пресичат международните граници, превръщайки ценната вода в потенциален източник на конфликт. В голяма част от по-бедните страни сладката вода не е чиста и може да причинява болести.
Препоръки за хигиенно-оздравителния режим: Лична отговорност и активно съдействие на всеки един от нас за разумно използване на водата.
Да не се оставя крана на чешмата отворен, когато не е нужно, защото всяка капчица е важна.
Използване на по-малко електричество. Изключване на електроуредите, когато няма нужда от тях. Ако трябва да изминем късо разстояние, вместо автомобил, да използваме велосипед или да вървим пеша. Така ще се намали количеството на газовете, които предизвикват киселинен дъжд.
Използване на перилни препарати, които не съдържат фосфатни почистващи химикали. Използване на по-малки количества почистващи агенти. Всички тези препарати за чистене замърсяват.
Изхвърляне на боклука в контейнери, а не на улицата, в реката или на полето. Така ще се намали възможността химичните вещества от отпадъците да попаднат във водите.
Превенция на заболяването: Изключително полезно е да се предостави повече информация за последиците върху околната среда, причинени от водоползването. Повишаването на осведомеността би било най-ефективното средство за ограничаване на проблемите.
Необходимо е да се въведат по-високи глоби за замърсителите, мерки за ценообразуване на водата в зависимост от употребеното количество, както и евентуално увеличение на цените, съобразено с нарастващото въздействие върху околната среда.
Тези въпроси ще бъдат разгледани от Европейската комисия в рамките на плана за опазване на водите на ЕС, предвиден за ноември 2012 г. В него ще бъдат посочени съществуващите пропуски и бъдещите приоритети и ще се предложат мерки за целенасочена политика относно водите до 2020 г. Планът ще се основава на анализ, съчетаващ икономическо моделиране и моделиране на климата в периода до 2050 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!