80 млн. души на Стария континент имат алергии, а 30 млн. са астматиците.
Разпределението на заболяванията е много неравномерно: в Гърция например от алергии страдат едва 3% от подрастващите, докато във Великобритания те са 32%.
Епидемията засяга по-силно западната част на континента, която е
по-индустриализирана
Европейските специалисти се мобилизират за справяне с тази тенденция.
Във Франция очните възпаление са най-честите причини за посещенията при офталмолог.
По време на последния национален конгрес на специалистите по очни болести в Париж бяха изложени фактори, които допринасят за развиването на очни алергии.
Съществуват няколко типа - сезонни, като поленовите например; професионални, свързани с продукти като разтворителите; или такива, свързани с контакт - например при използването на козметични продукти.
Д-р Серж Доан, специалист по алергиите в болницата Биша в Париж разказва, че алергиите се превръщат в
истинска епидемия и за последните 20 години честота им се е удвоила
Това важи за всички органи, които могат да развият алергии. Според него теориите за това явление са няколко.
От една страна - очевидно високото ниво на замърсяване, а от - инфекциите. Колкото по-малко инфекции има - както в развитите страни, толкова повече са алергиите.
Влияние оказва и свръхзащитата с помощта на ваксини и антибиотици.
За развитието на алергии допринасят и външни фактори като вятър, температура и, разбира се, замърсяването. Нова светлина хвърли и едно скорошно изследване върху дизела.
Д-р Доан обяснява, че частиците в дизеловото гориво могат да причинят очно възпаление, което да улесни проникването на полени, като по този начин изостри вече съществуваща алергия.
Известно е още, че дизеловите частици променят поленовите, улеснявайки предизвикването на алергии.
Освен външното,
за развитието на алергиите допринася и вътрешното замърсяване
в домовете ни - като цигарения дим или лепилата, използвани за сглобяване на мебелите, например.
В Европа най-силно изложената възрастова категория на алергиите и астмата са децата.
ЕК предприе инициатива, която включва научни изследвания, за да се установи точния произход на алергиите и астмата. Първите заключения показаха, че
състоянието на въздуха влияе изключително много
на алергичните и дихателни заболявания.
Няколко европейски лаборатории доказаха, че съвсем ниско ниво на твърди частици във въздуха е достатъчно за отключването на астма и алергии.
Установено е вече, че допустимите нива на наличие на твърди частици във въздуха, определени от ЕС и СЗО, вече са прекалено ниски и не отговарят на съвременния живот.
Според наблюдения на алерголозиите най-разпространена у нас е алергията към тревните полени.
Полените на тревите и ранно цъфтящите дървета предизвикват досадната сенна хрема.Тази година заради ранното настъпване на пролетта и оплакванията се появиха и по-рано.
По традиция най-много са те в края на май и началото на юни.
Състоянието на алергичните хора се утежнява от силно замърсения въздух в град като София и дългия период без валежи, защото когато вали полените се "утаяват", обяснява д-р Големинова.
Всеки трети софиянец се оплаква от алергия, причинена от полените. Вледствие на този вид алергия се развива бронхиална асма.
От трите вида алергии -
хранителна, кожна и респираторна,
най-опасна е последната. При нея може да се стигне и до смъртни случаи.
Най-сериозен е проблемът сред децата. Затова във връзка с международния ден за борба срещу алергията - 23 април, две столични детски градини проведоха обучение на своите възпитаници.
Обучението под формата на игра засегна различните аспекти на алергиите и наблегна на елементарните хигиенни навици, защото алергиите, дължащи се на полени, се усложняват заради замърсяването.
Децата бяха призовани да се отнасят толерантно към своите връстници с алергия, защото малчуганите с асма се страхуват да не получат пристъп и отказват да ходят в детското заведение или училището.
Своебразна профилактика на алергичните заболявания е и правилното хранене, както и поддържане на чистота в дома, отбелязва алерголожката.
В последно време специалистите установят, че при всеки пети-шести софиянец, отишъл да се изследва за алергия,
причинителят на проблема са хлебарките
Те са навсякъде - като домашния прах. Мнозина от пациентите, които се изследват за алергия от домашен прах, се оказва, че алергични към хлебарки.
Хората съвсем не подозират, че съжителството им с хлебарки ги обрича на непрекъснато вдишване на техните екстременти и частици от хитиновата им обвивка.
Срещу този вид алергия е разработена специална ваксина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!