З еметресение от около четвърта степен по скалата на Рихтер разлюля София в 22,08 ч. в събота вечер.
През нощта е имало три по-слаби вторични труса, а в 7,05 ч. тази сутрин е регистрирано ново земетресение със сила 3,5 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е в района на София.
В Столична община са постъпили два сигнала за пукнатини по сгради. В жилищен блок на бул. "Вапцаров" се е появила пукнатина в коридора. Не е установено дали те са вследствие от земетресението или са от преди това.
Установена е пукнатина между стара и нова постройка на сградата ул. "Чавдар войвода" 3 в район "Средец", както и деформации по носещи
колони на тераса. Уведомени са кметовете на двата района.
Металургичният комбинат "Кремиковци" функционира нормално и язовирната стена на яз. "Искър" е в нормално експлоатационно състояние, съобщиха от Министерството на извънредните ситуации.
Кметът на столицата Бойко Борисов призова гражданите да запазят спокойствие. В предаването "Неделя 150" по програма "Хоризонт" той изрази лична позиция, че трусовете тази нощ са резултат от взривовете в Челопечене през юли.
Вторични трусове със сила около 3 по Рихтер вероятно ще бъдат усещани в продължение на две седмици, казва ръководителя на Секция "Сеизмология" към Геофизичния институт към БАН Емил Ботев, цитиран от агенция "Фокус".
Според него вторичните трусове са нормално явление и не могат да се разглеждат като предвестник на по-силно земетресение.
Според Геофизичния институт на Българската академия на науките (БАН) земетресението от снощи е било с епицентър под южните квартали на града.
Европейско-средиземноморският сеизмологичен център посочва дълбочина на огнището 20 км., епицентър - района на село Кладница, Пернишко, на южния склон на Витоша.
А позициониран според Google Earth, епицентърът на земния трус е на около 30 км северно от центъра на София, в района на град Своге.
Земетресението продължи 2,5 секунди. Било е вертикално - има два тътена и два труса.
Трусът е усетен във всички квартали на столицата, разтревожени граждани са излези на улицата, други са се обаждали в Гражданска защита.
Хората разказват, че първо са чули силен тътен и след това са усетили труса, който е продължил няколко секунди. По високите етажи са изпопадали предмети.
Земетресението е усетено и в приземните етажи. Данни за жертви и разрушения няма. Няма нарушения в електроснабдяването и водоподаването.
Земетресението е усетено особено силно в НДК, където е приключвала прожекцията на филма на братя Коен "Изгори след прочитане" от програмата на "Киномания". Хора, присъствали там, съобщиха, че не е имало паника, но зрителите бързо са напуснали сградата.
След земетресението е имало проблеми с мобилните комуникации и стационарните телефони, но мрежите вече са в изправност.
От Министерството на извънредните ситуации припомнят, че в случай на земетресение трябва да се спазват строги правила:
- да не се създава паника
- да се застане под рамка на врата, голяма маса или в близост до носеща стена
- в никакъв случай да не се използва асансьор и да не се стои в близост до сгради и далекопроводи
- ако сте в автомобил, трябва да спрете на открито и безопасно място и да изчакате края на труса. Ако сте в градския транспорт, е по-добре да останете в него и да изчакате края на земетресението
- след като земетресението затихне, напуснете сградата по най-бързия начин, като преди това изключите водата, тока и газта.
Последното земетресение усетено в София беше с магнитуд 3,3 по скалата на Рихтер на 9 август т. г. Тогава епицентърът беше на около 6 км югоизточно от столицата.
До края на следващата година се очаква да има ново сеизмично райониране на България, каза за БТА зам.- директорът на Геофизичния институт на БАН Димо Солаков.
Досегашната карта е от 1987 г. и районирането на страната се определя на базата на макросеизмична скала, която е сравнителен параметър и дава представа за усещането на хората за различните степени на земетресение и за евентуалните поражения върху сградите.
При новото райониране ще се прилага европейската практика то да става на базата на ускорението на движението на земните частици. Това ще прецизира строителните параметри и вероятно ще се наложат промени в досегашните строителни норми.
Солаков съобщи, че по досегашното райониране части от софийския регион попадат в територия с максимално очакван магнитуд 7 по Рихтер. Учените от Геофизичния институт работят по проекта за райониране от две години. Той се финансира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с 600 хил. лева.
Едно земетресение не може да се разглежда като предвестник на по-силно земетресение, каза Солаков. Той посочи, че на този етап учените не могат да прогнозират земетресенията.
По-ефективна, по думите му, би била превенцията срещу земетресенията - засилване на строителния контрол, а от страна на гражданите - заделяне на средства за застраховки за това природно явление и повишаването на информираността им за него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!