Е вропейският парламент призова за разработването на обща европейска външна политика в областта на енергетиката с цел по-голяма енергийна сигурност на ЕС.
Депутатите искат да се създаде поста Висш представител за външната енергийна политика, който да координира дейността на ЕС в тази област. Те считат, че проекти като "Набуко" трябва да станат приоритетни за съюза, съобщава БГНЕС.
Докладът на председателя на Комисията по външните работи призовава Съвета на министрите и държавите членки да създадат "механизми за солидарност" с цел незабавни и съгласувани дейности на ЕС в кризисни ситуации, причинени от прекъсване на доставките, нанасяне на щети по ключова инфраструктура или други обстоятелства.
Депутатите предлагат назначаването на Висш представител за външната енергийна политика с двойна функция, който ще работи едновременно за Съвета и Комисията и ще отговаря за координирането на всички политики в рамките на общата европейска външна политика в областта на енергетиката, "допринасяйки за способността на ЕС да защитава интереси си в областта на енергийната сигурност при воденето на преговори с външни партньори на ЕС".
Според тях енергийната харта трябва да бъде "крайъгълният камък на общата европейска външна политика в областта на енергетиката".
Докладът препоръчва различни варианти за намаляване на зависимостта на ЕС от чужди източници на енергия.
ЕП призовава Комисията и държавите членки "да провеждат активни политики на най-високо равнище, с оглед да се обезпечи диверсификацията на източниците на природен газ на Общността".
Депутатите подкрепят приоритизирането на всички проекти за диверсификация на енергийните източници в съседните на ЕС страни и най-вече на тези, които имат за цел изграждането на нови транспортни коридори, като например коридора за доставка на електроенергия Каспийско море-Черно море-ЕС или изграждането на тръбопровода "Набуко", който цели да докара природен газ от Каспийския басейн и Близкия изток през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия.
Текстът приветства скорошното назначаване от Европейската комисия на "координатори на ЕС за приоритетни проекти от европейски интерес и по-специално за проекта "Набуко", както и енергийната връзка между Германия, Полша и Литва".
Новите нефтени инфраструктурни проекти от европейски интерес, като проекта Одеса-Гданск и Констанца-Триест също трябва да бъдат включени в списъка с проекти от приоритетно значение за Европа, се казва в доклада.
Депутатите подчертават, че е от "жизненоважно значение ЕС да продължи да води глобална борба с изменението на климата".
ЕП "подкрепя намерението на Комисията да предприеме подходящи мерки за предотвратяване на неконтролираното инвестиране на чуждестранни държавни компании от трети страни в енергийния сектор на ЕС, и по-специално в мрежите за пренос на природен газ и електроенергия".
Относно Русия докладът твърди, че "енергийното партньорство между ЕС и Русия може да се основава единствено на принципа за недискриминация и равно третиране при еднакви условия на пазарен достъп".
Също така според депутатите "в допълнение на необходимостта Москва да ратифицира енергийната харта, ЕС следва да договори официален рамков документ за отношенията с Русия в енергийната област в контекста на новото Споразумение за партньорство и сътрудничество".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!