Л ибийската страна може да поставя всякакви пречки пред нормалния ход на делото, включително да го прекрати в момента или да направи нещо друго, което е най-неочаквано за юридическата мисъл на целия свят, коментира пред БНР адв. Владимир Шейтанов, когото две от сестрите ни в Либия - Валя Червеняшка и Нася Ненова, поискаха да бъде върнат в екипа на защитата.
Министърът на правосъдието Георги Петканов е на мнение, че повторното конституиране на Шейтанов като защитник на осъдените на смърт сестри само ще удължи процеса, тъй като на юриста ще е нужно време, за да се запознае с материалите по делото.
Петканов обаче подчерта, че българската държава ще се съобрази с желанието на медиците.
Същевременно в Триполи на 7-дневна мисия бе изпратен зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев, който има за задача да обясни на българките стратегията на тяхната защита в следващите фази на процеса.
"Правата на защитника не се разпростират само на територията на Либия. Искам само да напомня, че текстът на чл.27 от Закона за адвокатурата на Либия беше внесен в България през 2000 година от мен.
Аз имам отношение към неговата юридическа редакция, неговото тълкуване, по това съм написал доста страници.
Що се отнася до разликата между моето допускане до защита в момента и това на моите колеги отпреди няколко години, искам само да напомня, че аз вече съм преминал тази процедура.
Така че остава да се получи добрата воля на либийската държава за моето възстановяване, тъй като онова, което тогава ме извади от защитата, беше промяната на пълномощията от моите подзащитни.
Нищо до този момент извън промяната на тези пълномощия не се е променило, т.e. възстановяването на пълномощията би трябвало автоматично да ме възстанови и в делото, стига да няма политически съображения на либийската държава и тя да не се противопостави на това", заяви Шейтанов пред БНР.
"Делото се проточи не заради адвокатите и заради тяхното допускане и е доста неубедително да се говори за забавяне след осем години протакане.
Освен това, що се отнася до запознаването с материалите, те не могат да бъдат никакво съображение, тъй като аз съм в състояние да цитирам в момента дори по папки какво се съдържа в делото.
Например в папка 11 е описано името на една от медицинските сестри, които са работили в детска болница в Бенгази, която се казва Суат Мустафа Бурзеда, родена е в Бенгази, гражданство - либийско, дата на излизане на резултатите от нейния положителен ХИВ-тест е 08.10.1998 г.
В папка 12 се съдържа списък на заразените майки. На първо място в този списък е Зейнап Ембарки ал Фарсин, която е лекувана в болница в Италия.
Нейният медицински код е АМ41, дата на раждане е 01.04.1973 г., със статус на инфектиране ХИВ А1 и изродена с цезарово сечение на 24.04.1999 г. Мога да продължа с цитирането на тези папки", продължи с доказването на компетентността си по делото адв. Шейтанов.
Запитан как си представя бъдещата работа в един екип с Осман Бизанти, за "неюридическите ангажименти" на когото той има особено мнение и дори го нарича "офицер Бизанти", Шейтанов отговаря, че всъщност не е задължително да работи с него.
"Не е задължително аз да съм конституиран чрез обвързване с адв. Бизанти. Така беше и на първото ми участие. Техническото изпълнение, което е съобразено с процесуалната особеност на либийското законодателство, е въпрос на юристите.
Няма никакъв проблем то да бъде постигнато. Освен това трябва да се знае, че моите пълномощия не са в рамките единствено и само на либийската джамахирия.
Има и други възможности за защита, които излизат извън тези рамки. Там адвокат Бизанти няма да има абсолютно никакви правомощия.
Така че тогава, когато се води съдопроизводство извън Либия, адвокат Бизанти, който няма да играе никаква роля в тези съдопроизводства, няма да има възможност да обвързва моето участие с неговото", продължи с обясненията си Шейтанов.
На коментара, че за да се води дело извън Либия, трябва да има съгласието на джамахирията, българският адвокат отговаря:
"Това не е така. И оставете юристите да коментират и да анализират тези възможности, а ако някой ви консултира и ви съветва, че това не е възможно без съгласието на Либия, аз бих желал да си поговоря с него насаме, не пред радиото.
Има възможност да се заведе съдебно производство извън територията на Либия, независимо дали либийската държава е съгласна, или не, но няма да влизам в процесуалните подробности по този въпрос пред медиите."
"Има нужда от политическа помощ, но юридическите действия ще подпомогнат политиците в намиране на един добър баланс на преговорните позиции, при които ще бъде разрешен въпросът с българските медици.
Това е една от много сериозните възможности. Те трябва да вървят, всички възможности трябва да бъдат използвани, за да може да се получи онази политическа позиция, която ще ни даде възможност да не търгуваме за свободата на невинните", отговаря Шейтанов, попитан дали адвокатите и българската държава нямат друг избор, освен да се премести делото извън Либия.
В дебатите за резолюция по процеса в Либия Европейският парламент поиска обща позиция и максимална мобилизация на всички европейски институции за освобождаването на българските медицински сестри.
Появи се дори предложението либийският лидер Муамар Кадафи не само да не бъде канен, но и да не се допуска в нито една европейска страна, докато не бъдат освободени българските медицински сестри и палестинския лекар.
При липса на позитивен изход на процеса в Либия ЕП призовава да бъде преразгледана на политика на ЕС към джамахирията във всички сфери, които съюзът счете за необходимо.
Усещането беше на умерен оптимизъм и задоволство от това, че ЕП единодушно демонстрира своята солидарност и подкрепа за българската кауза, свързана с необходимостта от незабавно освобождаване на нашите медицински сестри, които са задържани в Либия, коментира пред БНР българският евродепутат Четин Казак.
Тази резолюция е много добра, доста премерена в своите постановки, но и като категорична в отстояването на позицията на ЕП, която изисква от Съвета и от Комисията да продължат и да засилят натиска си върху либийската страна, да мобилизират всички усилия на страните членки и най-вече да преосмислят своята политика, да я хармонизират и уеднаквят в полза именно на постигането на тази цел.
"Важното е тук да се подчертае, че ЕП призовава другите институции и въобще ЕС като международен фактор, да съобрази своята бъдеща политика по отношение на Либия с резултатите от този процес с развитието на събитията, за да се даде ясен знак на либийския лидер Муамар Кадафи, че ако той желае по-нататъшно развитие на отношенията, той трябва да изпълни очакванията на ЕС.
Ние ще направим всичко възможно тази теза да не слиза от дневния ред на ЕП и с оглед бъдещото развитие на събитията естествено ще бъдем готови да предприемем съответни инициативи, свързани с внасянето на нов проект за резолюция, както и ангажирането на ЕП с по-конкретни предложения пред другите две основни европейски институции (Съветът на ЕС и Европейската комисия - б.ред.), свързани може би вече този път с предлагането и на конкретни мерки в зависимост от позитивния или негативен ход на събитията", каза още Казак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!