Дигитално издание на Лондонското Четвероевангелие на цар Иван Александър ще бъде представено на 27 юни от 17 часа в Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий".
Четвероевангелието на цар Иван Александър е уникален книжовен паметник на българския духовен и културен ренесанс през ХІV век, останал запазен при разрушаването на старопрестолния град Търново в 1393 г.
Сега се намира в колекцията на Британската библиотека (BL.uk), където е сред най-ценните ръкописи, съхранявани в новата сграда в Сент Панкрас.
Електронният вариант на Четвероевангелето на цар Иван Александър е първо по рода си представяне на уникалния ръкопис както за България, така и за Великобритания.
Дигиталното копие е снабдено с технология за разлистване на страниците и дава възможност за реално и двойно увеличение на текста и миниатюрите, което е от изключително значение за изследователите.
Заснемането е дело на специалисти от Британската библиотека, които са използвали последни постижения в областта на цветното заснемане на стари документи.
Този труд, дело на изследователката Екатерина Димитрова, е посветен на 650-годишнината от създаването на Евангелието и на приемането на България в ЕС.
Евангелието е било поръчано и написано през 1355 г. Състои се от 267 пергаментови листа, които съдържат четирите канонични евангелия. Средновековният ръкопис е в почти идеално състояние.
Цар Иван Александър е бил начело на духовното и творческо възраждане на България през XIV век. Четвероевангелието напуснало границите на българската държава, след като тя паднала под османско владичество.
Текстът бил предаден на библиотеката в атонския манастир "Свети Павел". Когато посетил манастира през XIX век, британският пътешественик Робърт Кързън получил Четвероевантгелието като подарък.
Попаднало в колекцията на барон Зауш и след неговата смърт се пази (от 1876 г.) в Британския музей. През 1973 г. е било предадено на Британската библиотека.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!