Т рите фирми концесионери по почистването на София - "Волф 96", ДИТЦ и "Чистота", които за шест години получиха за извозването на боклука над 330 млн. лв., най-вероятно ще продадат бизнеса си.
От дружествата засега нито потвърждават, нито отричат появилата се в медиите информация за това.
"В момента не продаваме нищо, но по принцип се продава всичко. Въпрос на цена, конкретика и преговори", каза във вторник изпълнителният директор на "Чистота" Павел Бараков.
Инвестиционният фонд "Екуест" вече официално обяви, че има интерес да купи бизнеса с боклука.
В интервю за в. "24 часа" управляващият партньор на фонда Георги Крумов заявява, че на 5 юни (понеделник) ще изпрати официално писмо за интерес до продавача и до общината едновременно.
До вторник обаче то не беше получено нито от концесионерите, нито от общината.
"Не сме получили никакво писмо и не преговаряме с никого", заяви Йордан Илиев, управител на "Волф" и ДИТЦ, в които най-голям дял има Румен Гайтански, известен с прякора Вълка.
Кметът Бойко Борисов също каза, че не са получавали писмо от "Екуест".
Единствената ни цел е да се подобри чистотата в София, а това задължително минава през
махането на Румен Гайтански от този терен
допълни Борисов.
По думите му след приключилото преди дни предоговаряне на концесиите на трите фирми вече няма да им е изгоден този бизнес, защото ще получават 20 млн. лв. по-малко. За сравнение, досега концесионерите получаваха годишно около 50-55 млн. лв.
Пред "Дневник" Георги Крумов от "Екуест" отказа да отговаря на каквито и да било въпроси, включително и на този изпратил ли е писмото, за което съобщи в пресата.
Така не стана ясно и дали намалените пари за извозването на боклука са приемливи за кандидат-концесионера.
Надяваме се да са по-сговорчиви и да преговаряме с по-интелигентни хора, коментира евентуална смяна на собствеността в трите фирми зам.-кметът Милор Михайлов.
Председателят на комисията по екология в Столичния общински съвет Нели Манова заяви неотдавна, че по време на посещението си през февруари евроексперти препоръчали почистването на София да се поеме от сериозен чуждестранен инвеститор или дейностите за чистотата в столицата отново да се изпълняват изцяло от общината.
В края на март в датската преса се появиха информации, че е имало преговори и с компанията "Мариус Педерсен", но от нея официално съобщиха, че нямат интерес към София, а към по-малки градове като Плевен.
В интервюто си пред "24 часа" Крумов посочва, че "Екуест" е с една стъпка пред другите потенциални купувачи, защото разучили "от самия продавач" как може да се прави бизнес.
Управителите на "Волф" и "Чистота" отрекоха да са се срещали с представители на фонда, като Илиев не отговори дали е имало среща между Гайтански и Крумов.
Крумов заявява, че ако вземат концесията, ще работят със стратегически партньор, който е съществуващ оператор в Западна Европа със сериозен опит.
Интересът на "Екуест" към боклуците е заради
високата възвращаемост
която по света може да достигне до 15-20% годишно, твърди Крумов. Той допуска обаче, че у нас може и да се окаже и по-ниска.
От фонда обещават, че ако вземат концесията, ще работят със стратегически партньор - действащ оператор в Западна Европа със сериозен опит.
Към чистенето на части от София интерес проявява и германската "Шеле", съобщи управителят на българския офис на компанията Генчо Димов.
Компанията събира отпадъците в около двайсетина града у нас, сред които Варна, Добрич, Русе и Плевен. Димов заяви, че сегашните концесионери не са им предлагали сделка.
Ние обаче нямаме и възможност да чистим цяла София, призна той. В момента "Шеле България" обслужва около 150 фирми в столицата.
Договорите за чистотата в София бяха сключени през 1999 г. Според първоначалните им клаузи след петата година трите фирми общо трябваше да получават по 70 млн. лв. годишно.
Тази сума обаче така и не беше постигната, защото, след като гръмна скандалът за неизгодните концесии, новото ръководство на общинския съвет взе решение за предоговарянето им.
През последните години концесионерите
получаваха средно по около 50-55 млн. лв. годишно
като общината все още не се е разплатила с тях, за което беше осъдена от "Волф" и ДИТЦ, а делото, заведено от "Чистота", все още не е приключило.
В навечерието на местните избори фондация "Аксес" направи скандални разкрития за огромните суми, които получават концесионерите, без реално да са свършили това, което отчитат.
След първите преговори с фирмите общината се похвали, че вече ще плаща по нова формула - не на наряди и кофи, а според изхвърления боклук.
След като спечели частичните избори за кмет миналата година, Бойко Борисов заяви намерението си да прекрати неизгодните сделки и каза, че имало фирми, които били готови веднага да дойдат на мястото на "Волф" и ДИТЦ и дори да платят неустойките от едностранното разваляне на концесиите.
Всички тези опити обаче приключиха с нови анекси в договорите,
без по същество да се промени начинът на заплащане
Общината и концесионерите се разбраха да се монтира GPS система на кофите и така реално да се отчита изхвърлената смет.
Все още няма избрана компания, която трябва да монтира чиповете на кофите и камионите.
Съгласно анексите системата ще се тества половин година и едва след това ще се договарят нови условия по какви формули да се плаща за изхвърлянето на боклука, казаха концесионерите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!