В поредния си доклад специалистите от Световната здравна организация (СЗО) подробно описаха болестите, които заплашват човечеството през следващите десетилетия - един доста неприятен сценарий за бъдещето.
Ние не твърдим, че това задължително ще се случи, но експертите от цял свят трябва да са готови за потенциалната заплаха, заяви Колин Мазерс от организацията.
Според оценката на специалистите, смъртността от СПИН ще продължи да нараства от 2,8 млн. души годишно за 2002 г. до 6,5 млн. през 2030 г.
Смъртността, свързата с тютюнопушенето ще се увеличи от 5,4 млн. души за 2005 г. до 8,3 млн през 2030 г.
Пушенето ще стане причина за смъртта на всеки десети човек
Според специалистите основна роля в увеличаване на смъртността играят и сърдечно-съдовите болести.
Пневмонията, ХИВ инфекциите и заболяванията на белите дробове също ще останат сред първите пет заплахи за човечеството.
Като все по-сериозна опасност е оценена и депресията. В доклада не са засегнати проблемите, свързани с онкологичните заболявания.
Експертите смятат, че потенциална заплаха за Homo Sapiens крият и бурно развиващите се биотехнологии. Технологиите на генните манипулации стават все по-достъпни и дори в момента
За създаването на патогенен вирус не са необходими особени усилия
Генералният секретар на ООН Кофи Анан вече призова световната общност да се съсредоточи върху поправяне на неточностите и доработване на международната законодателна система.
Той апелира и към учените да насочат всичките си усилия за запазване на безопасността при провеждане на експерименти.
В доклада на СЗО има и добри прогнози. При нарастване на стандарта на живот на населението, има реален шанс да се намали смъртността от различните инфекциозни заболявания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!