Според експертите, кражбите от домовете стават предимно през деня, в почивните дни и през празниците, когато собствениците отсъстват за продължителен период.
Най-често крадците се насочват към жилища, за които предварително знаят, че ще открият пари и ценности, а за да могат да влязат бързо и възможно най-безшумно, проучват предварително бравата на вратата.
През лятото зачестяват кражбите, при които извършителят прониква в жилището през незатворени прозорци и врати на балкони и сервизни помещения.
Какво препоръчват специалистите за обезопасяване на вашето жилище:
- започнете с входната врата
Добре е ако заедно със съседите си поставите надеждна врата на входа, която непрекъснато се заключва - това е една допълнителна защита.
Заменете картонената врата на жилището с дървена или метална. Безсмислено е обаче да монтирате метална врата или решетка върху стандартните дървени каси, тъй като тя може да бъде извадена от касата много лесно.
Не всички мерки изискват много средства. Например: купуването и поставянето на предпазна верига. Не отваряйте вратата при позвъняване, преди да сте поставили веригата в ограничителния улей. Предупредете за това децата и възрастните хора в дома.
Монтирайте на вратата шпионка с широкоъгълна оптика. Укрепете прозорците и вратите на балконите си. Не ги оставяйте отворени, когато сте извън дома. Ако живеете на нисък етаж, остъклете терасата или поставете метални решетки.
Заключвайте дома си, дори когато сте в къщи. Изваждайте ключа от касовата брава, независимо че сте у дома, защото отвън може да бъде превъртян със специално устройство.
Най-сигурното средство за защита на дома ви остава поставянето и охраната на жилището ви със СОТ (СОД). Добре е, ако системата за охрана остане включена дори когато сте си в къщи.
- съхранявайте внимателно парите и ценните си предмети
Не дръжте у дома големи суми пари, валута и ценности. Избягвайте излишно демонстриране на благополучие - крадците търсят информация за такива жилища.
Не оставяйте резервни ключове на видно място в апартамента си. Ако изчезнат, веднага сменете бравите.
Пазете документите си за собственост и за самоличност, фактурите и гаранционните карти на скъпата аудио-визуална и домакинска техника.
- ако ще отсъствате от дома
Не съобщавайте за това на много хора, предупредете и децата си да не споделят.
Оставете по-ценните предмети на съхранение при роднини или близки приятели. Помолете съсед или близък да наглежда жилището ви, ако им имате доверие, дайте им ключ за дома си. Така те периодично могат да включват осветлението, да вдигат щорите, да прибират пощата - така отсъствието ви няма да бъде забелязано.
Какво да направите ако заварите разбит апартамента си:
Не влизайте в жилището си, тъй като е възможно крадецът да е още вътре, а заварен на местопрестъплението, той може да прояви агресия.
Използвайте мобилния си телефон или телефона на съседите си, за да съобщите за кражбата в полицията, като не оставяте без наблюдение входната врата на апартамента си.
Ако сте влезли вкъщи, не пипайте нищо. До идването на дежурната оперативна група не трябва никой да влиза в жилището и нищо да не се пипа и размества в него.
В посоченото време отидете в РПУ, където да подадете жалба за кражбата от дома ви. Носете със себе си гаранционните карти на откраднатата техника, посочете характерните специфични особености на вещите (цвят, размери, ремонти, следи от удари, драскотини и др.)
Ако сте станал свидетел на кражба:
Сигнализирайте веднага в полицията, вашата анонимност е гарантирана. Колкото по-бърза е вашата реакция, толкова повече се увеличава възможността престъпниците да бъдат задържани.
Какво трябва да знаем, за да се предпазим от джебчиите в града:
По-популярни са два начина за извършване на джебчийски кражби. При първия - извършителите са трима и повече, по-често добре облечени. Те обикновено действат на многолюдни места - в градския транспорт или по пазарите, обикновено заедно с малолетни - възрастните отвличат вниманието, а малолетният отваря чантата, измъква портмонето, подава го на следващия във веригата и така бързо напускат мястото.
При втората схема - извършителят е по-често сам, разчита на невнимание или на навалица в транспорта, а за отвличане на вниманието се блъска или моли да го упътите. Измежду тези извършители преобладават мъже, някои чужденци.
Съветите на експертите:
- когато сте на пазар или в транспорта дръжте чантата си закопчана, плътно до себе си, по възможност да я виждате и обхващате дъното й с ръка.
- при пазаруване в хипермаркет никога не оставяйте чантата си или връхната дреха, в която има пари, в количката с покупки.
- ако носите по-големи суми, разделете парите на няколко места в чантата си и по възможност отделно от документите.
- когато усетите съмнително блъскане направете забележка силно - така ще привлечете вниманието и на другите граждани. Незабавно проверете за документите и портфейла си.
- при кражба сигнализирайте веднага в полицията на безплатен телефон 166 или потърсете помощ в най-близкото РПУ на МВР, където ще ви бъдат показани и снимки на вероятните извършители за разпознаване.
Как да се предпазим от измамите по телефона:
Експертите отново предупреждават, че измамниците са много изобретателни, те обикновено търсят своите жертви сред възрастните хора, често сменят сценариите.
Не се доверявайте, не давайте пари на непознати хора, при всяко съмнение, търсете помощ от полицията.
Видовете измами:
- Ваш "роднина", с когото не сте се чували или виждали отдавна, е изпратил колет от чужбина, съдържащ голяма сума във валута или други ценности. Трябва да дадете определена сума, за да получите колета, под предлог, че ако не се плати, от митницата ще го конфискуват. Измамниците могат да поискат да платите транспортни разходи за доставката.
В повечето от тези случаи по-късно ви търси друг глас, който се представя за вашия роднина, старае се да ви убеди колко ценна е пратката и обещава, че като се видите ще ви плати разходите.
- Телефонно обаждане за закупуване на ремъци, лагери и други части под предлог, че са на много изгодна цена и ще се продадат с голяма печалба. В повечето случаи измамникът се представя за "познат". При предаването на исканата сума потърпевшите получават затворен запечатан пакет. Обикновено той е тежък, а по-късно се оказва, че съдържа непотребни вещи.
- "Адвокат", "следовател" или "полицейски служител" звъни предимно на възрастни хора и им съобщава, че техен внук, внучка, племенник или друг близък е предизвикал пътно транспортно произшествие с пострадал (най-често малко дете), който е в болница с опасност за живота. Трябва да се плати определена сума като гаранция за освобождаване от арест.
В повечето от тези случаи измамниците също пращат подставени лица, най-често представящи се за "адвокат", или "помощник следовател", които да вземат сумата и да я предадат на съответния човек, от когото зависи освобождаването на близкия.
- Отново жертви на измамниците са възрастни хора, този път им се съобщава, че внук или внучка са отвлечени и се иска определена сума пари, за да бъдат освободени. По телефона измамниците имитират плач и уплашен глас, с който да впечатлят и да убедят възрастния човек, че наистина техният близък е отвлечен. След като се убедят, че възрастният човек е подготвил парите, измамниците изпращат посредник, който да вземе "откупа".
- Друг сценарий е позвъняване на "близък" (племенник или друг роднина), който моли да закупите ваучери за зареждане на предплатени карти на мобилните оператори - в момента му е необходимо провеждане на важен разговор, а той не може да си закупи такива. В тези случаи обикновено потърпевшите също са възрастни хора.
След закупуване на ваучерите измамниците се свързват отново по телефона, за да научат кода на ваучера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!