Въпреки, че удържа първенството за най-производителна видеокарта във високия клас, от Nvidia не успяват да запазят ексклузивни отношения с някои от AIB (Add-In Bioard) партньорите си, т.е. компаниите, производители на видеокарти с техни процесори. Показателно в този смисъл е поведението на две фирми, които в последните години бяха лоялни на Nvidia, а сега ще представят на пазара и решения, базирани на Radeon HD 4800.
Gainward преди време работеха като независима компания и предлагаха модифицирани и подобрени видеокарти (със собствен дизайн, алтернативно охлаждане и фабрично овърклокнати) с чипове на Nvidia, вече са част от Palit Microsystems и ще представят гама от ATI Radeon 4800 продукти. Първите платки ще бъдат произвеждани под надзора на графичното подразделение на Advanced Micro Devices и ще следват референтния дизайн. При все това обаче, съдейки по историята и опита на Gainward, появата на графични решения със собствен дизайн изглежда следваща логична стъпка и е по-скоро въпрос на „кога”, отколкото на „дали”, както се изразяват отвъд Океана.
Освен това, холдингова компания, свързана с InnoVision Multimedia, по-известни публично с търговската марка Inno3D, наскоро създадоха ново подразделение – Force3D, което ще се оперира като доставчик на видеокарти и вече предлага много приличен избор от 4800-базирани видеоконтролери. Засега не се знае дали предлагането на фабрично овърклокнати видеокарти е част от стратегията за налагането на новия бренд и привличането на геймъри и хардуерни ентусиасти.
Въпреки, че Palit никога не са били изключителни с Nvidia, някои анализатори считат, че компанията е един от най-силните партньори на Green Team от Санта Клара. Въпреки това, факта, че са решили да бъдат „нелоялни” едва ли ще има наистина съществено значение за бизнеса на Nvidia. Най-големият им клиент – Asustek Computer, от който генерират 10 % от печалбата си, от години произвежда видеокарти и дънни платки с чипове на AMD/ATI, Nvidia и Intel, без да се обвързва с каквито и да е ексклузивни споразумения.
Причините за преориентирането на някои от партньорите на Nvidia и към така наречения противников лагер на ATI не са публично огласени, но според някои източници AIB партньорите и инвеститорите в тези компании са обезпокоени от агресивната политика на Nvidia – честите анонси на нови чипове, обикновено съпровождани с намаляването на цените на досегашните продукти, които намаляват печалбата на производителите. Друга причина на недоволство сред партньорите на компанията евентуално е така наречената Unilateral Minimum Advertised Price Policy (UMAP), която забранява на търговците да продават Nvidia-базирани решения под минимално установени от Зелените цени.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!