Това съобщи днес зам.-министърът на околната среда и водите (МОСВ) Евдокия Манева, която участва в кръгла маса за бъдещето на енергийния сектор и възможностите за запазване на съществуващите мощности в топлоенергетиката и въгледобива, организирана от КТ "Подкрепа".
Страната ни вече е на финала на наказателната процедура за въздуха и предстои да влезем в съда, като след произнасянето му следват всекидневни санкции, докато нарушението не се отстрани.
По информация на министър Манева санкцията по аналогични случаи е 50 хил. евро на ден.
Наказателната процедура за таваните на вредните вещества, изпускани в атмосферата, зависи от отговора, който България е дала на подробното писмо на ЕС за пълна информация за състоянието на нашите топлоелектрически централи.
Зам.-министърът обясни, че с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) се обсъждат всички "за" и "против" затварянето на пет ТЕЦ-а от 2012 г.
Проведени са срещи с представители на всички централи и са изготвени графици, по които те трябва да въведат производствата си в екологичните норми на ЕС.
Двата ТЕЦ-а, които нямат намерение да се постараят да изпълнят европейските изисквания в срок, са
ТЕЦ-Перник и ТЕЦ "Брикел" - двата основни замърсителя
Четирите блока на ТЕЦ "Перник", които не отговарят на нормите, са спрени. До края на октомври производството в гълъбовското дружество, което включва ТЕЦ "Марица-изток 1" и брикетна фабрика, също трябва да бъде преустановено поради тази причина.
Манева напомни, че е необходимо да има сероочистваща инсталация, тъй като предприятието е изчерпало лимита си от часове, в които може да работи без нея.
През август от ТЕЦ-а помолиха за отсрочка с аргумента, че вече са започнали дейности за привеждане на централата към европейските норми, подписан е договор за изграждане на необходимата инсталация и се предвижда рехабилитация на блоковете.
"Единственият изход в момента е да се затвори "Брикел". Съзнавам, че това е изключително важно решение, но това, което ни заплашва, е по-тежко за страната", обясни Манева.
Ако от ръководството не изпълнят предписанието на МОСВ, може да се стигне и до принудителното затваряне на ТЕЦ "Брикел", който дава работа на над 1100 души.
Манева изтъкна, че основен приоритет в политиката на ЕС е опазването на околната среда и загрижеността в тази посока е изключителна голяма. Според нея съблюдаването на тези норми не е само задължение на МОСВ, но и на работодателите.
Още през 2003 г. е била приета програма за съответствие за привеждане в норми на редица сектори, най-вече - в енергетиката, и тя е трябвало да бъде изпълнена до 2007 г., припомни тя.
От 2013 г. няма да има безплатни квоти за въглероден диоксид
и страната ни ще трябва да ги купува или да направи искане за дерогация на това изискване, но при положение, че се направят необходимите инвестиции в енергетиката, изтъкна още Манева.
По думите й това е изключително голямо натоварване на енергетиката и ще доведе до повишаване на цената на електроенергията.
Сега цената на тон въглероден диоксид е около 15 евро на тон, а емисиите на основния парников газ, изхвърлян от България, са 38 млн. тона.
От 2013 г. тези емисии ще трябва да се заплащат, ако предприятията, основно в енергетиката, не бъдат приведени в екологичните норми на ЕС.
Пазарът на квотите е международен, никой не може да каже отсега каква ще е цената на квотите CO2 през 2013 г., а и с внедряването на модерни технологии нивото на отделяни квоти намалява значително, така че е трудно да бъде изчислено колко ще струва това на България, коментира Манева.
По прогноза за тази година българската промишленост ще изхвърли в атмосферата около 260 хил. тона серен диоксид, а според присъединителния договор с ЕС разрешеното количество за България е 179 700 тона годишно, информира експерт от МОСВ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!