Ме е би сте виждали, дърветата, които са накичени като „коледни елхи" с всевъзможни продукти на съвременното общество?
Да, същите тези, които би трябвало да украсяват градинките пред повечето блокове в нашата мила страна. В така наречените „бели страни", по самите дървета има например къщички за птици, за разлика от тези в България, на които могат да се видят найлонови торбички, дрехи и всякакви други отпадъци. Явно се изисква огромно усилие в това да си събереш отпадъците и да ги хвърлиш на точно определеното за тях място - а именно, контейнера за смет.Освен това човек, може да види пред контейнерите за смет една почти цяла покъщнина, захвърлена от някой „добросъвестен" гражданин, който е решил да си направи ремонт на жилището.
Фактът, че от Европейския съюз са отпуснали пари по оперативна програма за околната среда, с цел осигуряване на консумативи за разделно събиране, не го вълнува. А и защо да е така, след като пред неговото жилище има контейнер, в и около който, може да си изхвърли ненужните вещи. За разлика от ситуацията в нашата страна, в другите европейски страни самото разделно събиране започва още от дома. Естествено, нека не забравяме, че и някъде по трасето от Европейския съюз до пространствата пред жилищните блокове, същите тези контейнери много силно се разминават и като бройка, и като изработка.„Братският" японски народ беше предложил на България да направи завод за преработка на отпадъци безвъзмездно, да, подчертавам безвъзмездно в град София, но това , така и не се случи.
Предполагам , че нашата страна е отказала учтиво, но тази гордост в настоящия момент не върши никаква работа, защото положението, например, в Сухиндол е нетърпимо. А и все пак капацитета на сметището в Сухиндол не е безкраен. Има едни мили моменти, когато човек може да чака на някакъв светофар и да види как от някоя от многото коли полита незагасен фас. Без значение дали колата е скъпа или евтина. Логиката на съществото, което е хвърлило фаса е, че е по-лесно да го хвърли от колата, вместо да го загаси в пепелника на возилото, което кара и после да се налага да изхвърля някъде натрупаните фасове.
Е, трябва да признаете, че има логика, но не и в полза на екологията.Ако не сте ходили скоро на някой от по-големите концерти, особено в зала, значи не сте станали свидетели на това, какво остава в самата зала след така нареченото културно мероприятие. По разнообразие и количество на отпадъците в залата може да завиди всяко средно голямо сметище в страната. А всъщност защо да ги е грижа гражданите, които са били на концерта, след като същото това помещение, което са обитавали за няколко часа, не е тяхно.Когато човек минава покрай жилищните блокове в София, особено тези в крайните квартали, може да се „наслади" на онези гледки, които могат да го накарат да се почувства „горд" българин.
Те имат вид на всякакви по форма и големина купчини боклуци, в които може да се съзре такова „ богатство" от отпадъци, каквото не може да се види никъде в „белите" страни. Там това се нарича нерегламентирано сметище. Но за нас , очевидно си е нещо напълно нормално и нормален фон на зелените площи.Това бяха аспектите на екокултурата на българина, които идват да покажат колко неграмотен, нагъл и безпардонен тип е българина по отношение на екологията.Но, за да не украсявам действителността в толкова черни краски, искам да сложа и малко бяло на целия този фон, защото все пак има и хора, които събират разделно отпадъци, не хвърлят фасове от колите си, засаждат нови дръвчета и изобщо знаят и се интересуват от екологичните проблеми, и същевременно спомагат по някакъв начин да се разрешат.
Има международни компании, като Globul например, които показват "зелена" активност посредством множество кампании, а също така и чрез своята вътрешна политика се стараят да предпазват околната среда.Според мен всичко опира до промяна в мисленето на хората, и не зависи толкова силно от финансовите ресурси на страната. Тази промяна обаче трябва да започне от дома на всеки човек, да има повече кампании и програми по отношение на екологията в училищата.
Всеки трябва да разбере, че да пазиш чисто в дома си , който е не само пространството, в което живееш, а и това около него, е нещо много важно и отговорно. Защото последиците от едно безотговорно и високомерно поведение по отношение на околната среда може да се окажат много непредвидими и то не само за нашето поколение, а за поколения напред.
В този ред на мисли моят апел и зов е :Драги сънародници, драги граждани, нека да увеличим процента на тези хора, които са екологично отговорни и екологично ангажирани!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!