Б ритански учени получиха разрешение да създадат човешки ембрион, който ще носи генетичния материал на две майки.
Екипът от университета в Нюкасъл се надява по този начин да създаде метод, който да попречи на пренасянето на определени генетични заболявания от майката на бебето, които настъпват от ДНК извън клетъчното ядро и заради това се наследяват отделно от тази ДНК, която се намира в ядрото, съобщава Българската редакция на Би Би Си.
Общото им наименование е митохондрийни заболявания.
Митохондриите са малки сложни структури, които съществуват във всички клетки на човешкото тяло, с изключение на червените кръвни телца.
Те са отговорни за произвеждането на енергията, която ни е необходима за растежа и живота.
Засега няма открито лечение на митохнодрийните заболявания. Учените обаче няма да имат правото да имплантират ембриона в жена и от него да се роди бебе, тъй като това е забранено от британските закони.
"Дейли Телеграф", както и други британски издания, отбелязват на първа страница, че учените са получили разрешение за експерименти, които в рамките на няколко години могат да доведат до раждането на първите генномодифицирани бебета на Острова.
"Спорното решение да се одобри радикална форма на генна трансплантация предлага
първата реалистична надежда за ефективно лечение на цял клас сериозни генетични заболявания",
посочва вестникът. Една от болестите, за които учените се надяват да намерят лекарство, е мускулната дистрофия, пояснява изданието.
"Гардиан" подчертава, че екипът учени от университета в Нюкасъл няма да има правото да имплантира ембрионите с цел създаването на бебе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!