Щ атски изследователи осъществиха симулация на миша мисловна дейност с помощта на суперкомпютъра BlueGene L.
Учените са постигнали характерни прилики с мисловни шарки, наблюдавани в мозъка на гризача, а в момента основната им цел е да оптимизират и ускорят симулацията.
Симулирането на мозъчна тъкан представлява наистина сериозен проблем за учените. Основните причини за това са нейната системна сложност и големия брой потенциални възможности за взаимодействие между елементите й.
Само едното полукълбо на мишия мозък се състои от около 8 млн. неврона, всеки от които има до 8000 синапсни връзки, водещи към други нервни клетки.
Според изследователите моделирането и симулацията на подобна система поставя колосални изпитания пред изчислителната мощ и производителността на която и да е компютърна система.
Екипът учени от IBM и университета на Невада е задвижил симулацията чрез суперкомпютъра BlueGene L, състоящ се 4096 процесора, всеки от които се обслужва от по 256 MB памет.
С негова помощ учените са създали виртуален модел на мозъчно полукълбо на мишка, съставен от 8000 неврона, всеки от които разполага с до 6300 синапсни връзки.
Поради огромната сложност на симулацията тя е продължила едва 10 секунди, и то на скорост 10 пъти по-ниска в сравнение с истинския миши мозък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!