Балард е специалист по археология на океанските дълбини, а интересът му към региона датирал още от 1998 г. Предишните две години той работи в района на Синоп, в Северна Турция, и репортаж за това се появи в майския брой на списание "Нешънъл джиографик".
През 1998 г. геолозите от Колумбийския университет Уйлям Райън и Уолтър Питман публикуват книгата си "Потопът на Ной" (Noah's Flood), в която развиват теорията си за действителните събития около Потопа: че преди хиляди години краят на Ледниковия период довел до повишаване на нивото на Световния океан, включително на Средиземно море се повишило и пороите от стопения сняг и лед се излели през Босфора в Черно море със сила, надвишаваща 200 пъти мощта на Ниагарския водопад. Според тяхната теза дотогава Черно море е било сладководно езеро. По време на потопа нивото му растяло с 15 см. на ден и крайбрежните земи в крайна сметка останали под водата. Това се случило преди 7600 години.
Оттогава легендата за спасените от потопа съществува в множество митологии. В Библията това е Ной, който построил огромен дървен ковчег, във вавилонския мит - Утнапищим, а в Древна Гърция - Девкалион.
От октомври миналата година сме във връзка с проф. Балард, разказа в интервю по БНР днес проф. Петко Димитров, ръководител на секцията по морска геология и археология в Института по океанология към БАН. Интересът на американеца към западната част на Черно море бил обусловен от археологическите и георогическите открития в района, които могат да послужат за доказателство, че Великият потоп се е състоял в Черно море.
15-дневната експедиция (15-31 август) ще бъде осъществена с научно-изследователският кораб "Академик", разказа още проф. Димитров. Един от полигоните за работа ще бъде районът от Камен бряг до Камчия на дълбочина от 90 до 120 метра. Там учените ще търсят древните брегови линии и доказателства за съществуването на древни цивилизации. Вторият полигон ще бъде по делтата на река Дунав, където на дълбочина от 200 до 600 метра ще се търсят дървени останки от кораби в сероводородната зона. Смятало се, че тя е консерватор на дървесината в дълбочина и че там има вероятност да се открият дървени останки и дори цели потънали кораби.
Самият проф. Димитров работел по хипотезите за потопа в Черно море от началото на 80-те години, а при експедиция с руската подводна лодка "Аргус" през 1985 г. открил на дълбочина 93 метра предмет, който нарекъл "Чинията на Ной". Според българския учен това е един от първите археологически факти, свидетелстващи за вероятни останки от древна цивилизация, живяла на тогавашните брегове.
Още връзки по темата (на английски):
"Проект Ной" и българското участие в него
Всичко за "Титаник" и още за потъналите презокеански лайнери
Робърт Балард и проектът "Джейсън (Язон) младши", кръстен на името на подводния робот, заснел вътрешността на "Титаник" преди близо 20 години
"Атлантида: Изгубената империя" - най-новият анимационен хит на "Дисни"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!