С АЩ ще продължат да преговарят поотделно за споразумения за безвизов режим с по-новите членове на ЕС, въпреки съпротивата на организацията срещу подобни двустранни сделки, заяви в интервю за Ройтерс министърът на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф.
"Трябва да допускаме страните една по една. Ако чакаме, докато всички страни от ЕС станат готови, ще забавим дълго време новоприетите членки. Мисля, че повечето от тях биха предпочели да чакат по-малко", обясни той.
Повечето страни от ЕС са част от американската програма за безвизов режим, но 11 от 12-те нови страни, приети през 2004 и 2007 г., не са, както и по-старата членка Гърция.
Чертоф ще обсъжда въпроса утре в Словения с еврокомисаря за правосъдието и сигурността Франко Фратини и други европейски представители.
Европейската комисия възразява, че подобни двустранни сделки за безвизов режим в замяна на сътрудничество във въздушната сигурност накърняват правомощията й над визовата и граничната политика.
ЕК също така се опасява, че Вашингтон може да ги използва, да притиска страните членки на ЕС да му предават повече данни за пътниците от трансатлантическите полети, отколкото му се полагат по силата на договореността с Брюксел.
Чертоф ще подпише днес такива споразумения с Естония и Латвия. Унгария се очаква да стори същото до края на месеца. Естонският президент Тоомас Хендрик Илвес заяви вчера в Европейския парламент в Страсбург, че страната му преговаря за това от четири години и постоянно е информирала Европейската комисия за действията си.
През цялото време никого не го беше грижа за този процес и едва сега Комисията реши да предприеме нещо, допълни той.
Министерството на външните работи на Латвия заяви, че целта му е да сложи край на неравноправието в третирането на гражданите от ЕС, пътуващи до САЩ.
Еврокомисията обаче поиска мандат да бъде единствен преговарящ по въпроса. Фратини изрази увереност, че преговорите ще напреднат достатъчно бързо, за да може програмата за безвизов режим за всички страни членки да получи политическо одобрение на срещата на върха ЕС САЩ през юни и да бъде приложена до края на 2008 г.
Френският президент Никола Саркози заяви, че когато страната му поеме ротационното председателство на ЕС на 1 юли, той ще се опита да въведе обща имиграционна политика за всичките 27 държави членки, предаде ДПА.
Не може в рамките на Шенгенското пространство някои страни да легализират масово имигранти, а други да не го правят, каза Саркози.
Неотложно трябва да определим каква имиграция искаме да имаме, допълни той. Френският президент обеща да изготви система с квоти за имигрантите, особено от Африка, главно в зависимост от това какви професии са необходими на Франция, отбелязва ДПА.
Той иска да допуска единствено чужденци, които могат да си намерят работа и да се интегрират във френското общество.
Макар изказването му да не е свързано с кампанията за местните избори, твърдата политика на Саркози по имиграцията се харесва в Южна Франция, където в неделя има втори тур в ключови градове като Тулуза и Марсилия, отбелязва агенцията.