Н яколко страни от ЕС са предупредили ръководството на косовските албанци, че ще отложат признаването на косовската държавност, ако парламентът в Прищина обяви независимост в неделя, пише австрийският вестник "Дер Щандарт", като се позовава на високопоставени дипломатически източници от Брюксел.
Изданието посочва, че е "все по-малко ясно как ще изглежда по-нататъшната процедура в Прищина през следващите дни" и че в "Европейската комисия и Съвета на министрите в момента се правят догадки какви са истинските намерения на косовското ръководство".
"Дипломатите разчитат, че в неделя в Прищина ще бъде приета декларация за намерения, свързана с предстоящата независимост, но се смята и че е възможно неочаквано да бъде приета и самата декларация за независимост", пише "Дер Щандарт".
Цитира се неназован високопоставен дипломат от Брюксел, според когото "властва пълен хаос" и че ЕК и някои външни министри са били напълно изненадани от "изключително твърдото поведение на премиера на Сърбия Воислав Кощуница".
Според същия източник "в краткосрочен план включеното в дневния ред подписване на политическото споразумение, което Сърбия отхвърли като маневра за отвличане на вниманието, показва колко погрешно ЕС е преценил ситуацията".
Сега ръководството в Прищина под натиска от Белград е все по-нервно и е доста непредвидимо, казва дипломатът от Брюксел.
Посочва се, че "няколко държави от ЕС като Германия, Холандия и Испания са съобщили на ръководството в Прищина намерението си да отложат признаването, ако декларацията за независимост бъде приета още в неделя", защото страните от ЕС "искат първо да изчакат да се успокои ситуацията в Сърбия".
В ЕС няма единна позиция по въпроса за признаването на независимостта на Косово, заяви словенският външен министър Димитрий Рупел, чиято страна председателства ЕС.
"Когато Косово направи нещо, тогава ще взимаме решения. Доколкото ми е известно, въпросът за признаването на независимостта от една или друга страна влиза в компетенцията на всяка страна поотделно.
Разбира се, след това ще приемем принципна позиция, сега не може да се говори за дати. Не можем да говорим за това на основата на хипотези", посочи Рупел, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той подчерта, че ЕС мисли само за това как да представя интересите в Косово и за изпращането на мисията си в областта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!