Оо омното нарастване на нелегално извозваните отпадъци, хилядите незаконни сметища в Европа, особено в Италия и Франция, и лошото състояние на инфраструктурата за сметосъбиране в много държави членки означава, че Европейският съюз има нужда от старателна служба по отпадъците.
Това е заключението на Европейската комисия (ЕК).
Според нов доклад на Брюксел около 1/5 от проверените в общността отпадъци са били извозени неправомерно.
Документът определя като "драстично" увеличаването на количеството извозен боклук през последните 20 години.
Между 1995 и 2005 г. износът на хартиени отпадъци от ЕС, когато той се състоеше само от 15-те по-стари членки, е нараснал над пет пъти, а на пластмасови отпадъци - седем.
Опасни отпадъци често се транспортират в развиващи се страни, където системата за обработката им е на много ниско ниво, а бракувана електротехника се изнася като стоки втора употреба.
"Незаконният дъмпинг на отпадъци продължава в значителна степен, много сметища не отговарят на стандартите, а в някои европейски страни все още липсва елементарна инфраструктура за обработване на боклука", се казва в доклада.
С разширяването на ЕС проблемът се разрасна
ЕК се тревожи също от нарастващия брой дела пред Съда на Европейските общности по жалби за незаконни сметища и неадекватна реакция на държавите членки.
През 2007 г. съдът установи, че хиляди обекти във Франция и Италия са определени като незаконни сметища.
"Спазването на законите на ЕС е от съществено значение, ако искаме да постигнем цялостната цел - законодателство, което да защитава здравето на европейските граждани и околната среда", отбеляза комисарят по околната среда Ставрос Димас при публикуването на доклада.
"Трябва да проучим всички възможности, вкл. създаването на служба или орган на ЕС, който би могъл да гарантира, че европейското законодателство ще бъде от максимална полза за гражданите, околната среда и икономиката на ЕС."
Подобна служба би направила преглед на правоприлагащите системи в държавите членки, би координирала контрола и извършването на проверки.
Това ще се съчетае със създаването на специфичен европейски орган, отговарящ за преките проверки и контрола на съоръженията и обектите в случаи на сериозни нарушения.
Според изследването службата би струвала около 16 млн. евро на година.
Допълнителен, по-задълбочен анализ на разходите ще бъде направен тази година. По-нататъшни стъпки може да бъдат предложени през 2011 г.
ЕК: Европа е затънала в боклуци
Увеличението на нелегално извозваните отпадъци и хилядите незаконни сметища в Европа, означава, че ЕС има нужда от служба по отпадъците, разказва "ИЮ Обзървър"
5 февруари 2010, 15:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!