ЕК: България не спазва всичко относно ГМО
Източник: БГНЕС
0
Бл лгария е спазила препоръките на ЕК за приемането на закона за генно-модифицирани организми (ГМО), но той все още не отразява всички изисквания на европейското законодателство, се посочва в съобщение на комисията.

ЕК е изпратила своето становище, с което изисква София да приложи правилно директивата за дейностите, свързани с ГМО.

Според комисията България не предприема всички възможни мерки, за да ограничи потенциалните рискове за човешкото здраве и околната среда от тези дейности.

Когато организмите се модифицират на генетично ниво, както и когато се отглеждат, съхраняват, пренасят, унищожават или използват по какъвто и да било начин, хората и околната среда може да бъдат изложени на риск, напомнят от нея.

Страната ни ще разполага с два месеца, за да съобщи на ЕК какви мерки са предприети за правилното приложение на директивата.

Тя директива изисква страните от ЕС да осигурят всички необходими мерки рискът да бъде избегнат.

В съобщението, изпратено като "мотивирано становище", ЕК предупреждава, че случаят може да бъде отнесен до Съда на ЕС.

Директивата изисква, например, компетентните органи да съобщават всяка нова информация за, или промяна в, дадена дейност с възможен значителен риск, докато националното законодателство изисква подобно съобщаване само ако има нова научна или "друга" информация, дава пример "Медиапул".

България не е успяла да осигури и правно своето задължение да изпраща на ЕК годишни доклади по определени дейности.

В отговор на откритата от комисията на 15 април 2010 г. процедура за нарушение България измени своя Закон за генетично модифицираните организми. Новите разпоредби обаче не засягат всички пропуски в националното законодателство, констатирани от ЕК.
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Меган Маркъл среща нови правни трудности с марката си As Ever: Забранено ѝ е да продава дрехи

Меган Маркъл среща нови правни трудности с марката си As Ever: Забранено ѝ е да продава дрехи

Любопитно Преди 1 минута

От близо три години брандът е преминал през редица предизвикателства и все още не е започнал да предлага продукти за продажба.

Християнсоциалният съюз спечели изборите в Бавария

Християнсоциалният съюз спечели изборите в Бавария

Свят Преди 15 минути

ХСС традиционно е първа политическа сила в южния регион, но сега партията обърна тенденцията на спад в подкрепата за нея

Пожар в руска рафинерия, Украйна пое отговорността

Пожар в руска рафинерия, Украйна пое отговорността

България Преди 33 минути

През последните месеци Киев засили въздушните си нападения срещу енергийни и военни обекти на руска територия

МС с извънредно заседание, разглежда проектобюджета

МС с извънредно заседание, разглежда проектобюджета

България Преди 48 минути

Министерският съвет ще приеме и управленската програма на кабинета

Мъск изпрати шокиращ имейл до милиони федерални служители със заплаха за съкращаване

Мъск изпрати шокиращ имейл до милиони федерални служители със заплаха за съкращаване

Свят Преди 59 минути

"Тази заплаха е незаконна, безразсъдна и още един пример за жестокия и произволен хаос, който г-н Мъск нанася"

Хесус Гереро

Внезапно почина фризьорът на Дженифър Лопес и Кайли Дженър на 34 години

Любопитно Преди 1 час

Семейството на Гереро съобщи новината за смъртта му в поредица от публикации в Instagram Stories в неделя, 23 февруари

<p>Сибирски студ: Хаос на летищата в цяла Турция</p>

Лошото време предизвика хаос на летищата в цяла Турция

Свят Преди 1 час

Въпреки сложната ситуация повечето пътници запазваха спокойствие

Арестуваха управителя на "Сръбски железници" за трагедията в Нови Сад

Арестуваха управителя на "Сръбски железници" за трагедията в Нови Сад

Свят Преди 1 час

При трагедията загинаха 15 души, а двама други бяха тежко ранени

<p>Любов, загуба и дълг: Войната в Украйна пред фотообектива</p>

Любов, загуба и дълг: Украинските фотожурналисти споделят истории от войната

Свят Преди 1 час

През трите години война стотици фотографи документираха човешкото въздействие на войната

Vivacom

Последни дни за кандидатстване във Vivacom Регионален грант

Любопитно Преди 1 час

Остават броени дни до крайния срок за кандидатстване в десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант – най-мащабната социално отговорна инициатива на телекома

Екшън в Кюстендил: Стрелба и преследване на таксиметров шофьор

Екшън в Кюстендил: Стрелба и преследване на таксиметров шофьор

България Преди 1 час

Шофьорът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си

В 3-тата годишнина от руската инвазия: Лидерите на ЕС на визита в Киев

В 3-тата годишнина от руската инвазия: Лидерите на ЕС на визита в Киев

Свят Преди 1 час

"Живеем в решителен момент за Украйна и европейската сигурност"

Трети бойкот срещу супермаркетите на 27 февруари, този път и срещу банките

Трети бойкот срещу супермаркетите на 27 февруари, този път и срещу банките

България Преди 2 часа

Таня Мирчева обясни, че голяма част от надценките, срещу които се протестира отиват в полза на банките

ЕС с нови санкции срещу Русия и Беларус

ЕС с нови санкции срещу Русия и Беларус

Свят Преди 2 часа

Списъкът на санкционираните лица и организации е допълнен

<p>Изключиха от училище безследно изчезналата Ивана от Дупница</p>

Година без следа - изключиха от училище изчезналата Ивана от Дупница

България Преди 2 часа

"Притесняваме се, че случаят е забравен", каза майката на Ивана - Мария