"Гардиън" публикува на първа страница заглавие "Лорд Райдър под прицела на критики на фона на разрастващия се скандал". "Новата управа на Би Би Си започна битка да обединяване на шокираните и разгневени служители на корпорацията вчера, след като стана ясно, че бившият генерален директор на ББС Грег Дайк не е възнамерявал да се оттегли тихо и кротко", пише вестникът. Дайк засилва атаката си срещу доклада на Хътън, описва как Надзорния съвет на Би Би Си го е принудил да подаде оставка и обвинява правителството в "системни опити за влияние и сплашване по време на войната в Ирак", допълва изданието.
В Би Би Си се появяват призиви от влиятелни журналисти за оставката на временния председател на Надзорния съвет лорд Райдър веднага след неговото "безрезервно извинение към правителството", пише "Гардиън". Андрю Гилиган, авторът на оспорвания материал на Би Би Си, който е в центъра на разпрата между медията и правителството, от своя страна твърди, че е бил прав за това как правителството преувеличава опасността от Ирак в доклада си преди войната.
Специалната медийна притурка на вестник "Гардиън" днес е посветена на Би Би Си и носи заглавието " Какво следва за Би Би Си отсега нататък?". Вестникът публикува екслузивни интервюта с новия генерален директор на Би Би Си Марк Байфърд и влиятелни представители на медийния свят.
"Дейли телеграф" отделя място за мнението на представителите на Надзорния съвет на Би Би Си под заглавие "Трябваше да вземем мерки за Дайк". Вчера надзорниците на медията са нарушили мълчанието си, за да отхвърлят обвинението, че са се "паникьосали" под натиска на правителството и са приели оставката на Грег Дайк. Двама от надзорниците заявяват за "Дейли телеграф", че са се съгласили да приемат оставката на вече бившия генерален директор на Би Би Си, защото независимо от доклада на Хътън в редакционния контрол на корпорацията е имало пропуски.
"Таймс" обявява на първа страница: " Дайк се подготвя за съдебен иск". Вестникът съобщава, че бившият генерален директор на Би Би Си - милионерът Грег Дайк, обмисля дали да наеме адвокати, които да проучат внасянето на иск в съда за преразглеждане на силно критичните към медията заключения в доклада на лорд Хътън.
Британските вестници не отминават и темата за Ирак и иракските оръжия за масово поразяване.
Новината от първа страница на "Файнаншъл таймс" е: "Буш решен да разследва разузнавателната информация за Ирак". В подзаглавие вестникът съобщава, че вероятното американско разследване засилва натиска върху британския премиер Блеър да отстъпи от предишните си твърдения, че в Ирак ще бъдат открити оръжия за масово поразяване.
"Блеър е готов за промени в позицията за оръжията", пише "Гардиън" и допълва, че премиерът Блеър подготвя почвата за основна промяна в курса на кабинета по въпроса за неуловимите иракски оръжия за масово поразяване.
"Индипендънт" допълва темата със заглавието си: "Разунавателните служби ще бъдат набедени за липсата на оръжия за масово поразяване". Блеър се готви за завой в позицията за иракските оръжия на фона на готовността на американския президент да проведе разследване по същия въпрос, пише вестникът.
"Дейли телеграф" избира друга тема за първа страница. Под заглавие "Прекратени заради терористична заплаха полети" вестникът осведомява читателите си, че шест полета до Америка, четири от тях от Великобритания, са били отменени, след като разузнаването е предупредило за голяма акция на "Ал Кайда" с отвлечен пътнически самолет и оръжия за масово поразяване.
"Индипендънт" пише в раздела си за европейски вести за решението на Франция да блокира филмовите субсидии на ЕС за Източна Европа. "Законодателите се готвят да хвърлят спасителен пояс на болната филмова индустрия в Източна Европа чрез оспорвана промяна в начина на субсидиране на филмите в района", пише вестникът и допълва, че по ирония на съдбата Франция, която доскоро бе най-отявлен радетел за укрепване мощта на европейското кино, сега пречи на плановете за новото разпределяне на филмовите субсидии след разширяването на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!