На 21 април от 18,30 ч. в Учебния театър на НБУ е премиерата на спектакъла "египетска Приказка за сърцето".
Той е реализиран по един от най-интерпретираните текстове на древноегипетската култура, останал до наши дни.
Древният папирус, чието оригинално заглавие е "Историята на претърпелия корабокрушение'', е определян като едно от първите приключенски четива в света. Текстът е открит случайно от руски египтолог през 1880 г., но самият датира от ХХ в. пр. Хр. от времето на фараон Аменемхе I, като е отбелязван и с второ подзаглавие - "Островът на изобилието''.
Като следва сюжета за пътуването на героя - корабокрушение, пристигане на остров, среща със змей, общуване между тях и спасение на героя чрез успешното му завръщане, приказката ни запознава с древноегипетското "учение за контрола над сърцето" и общуването между човек и бог според египетската философия.
Чрез средствата на танца, песента и визуалния колорит, присъщи на древната култура на Близкия изток, спектакълът ни отвежда на едно необичайно пътуване назад във времето към свръхсетивната памет на човечеството.
Преводът е на доц. Сергей Игнатов, а идеята за спектакъла - на Антоанета Петрова. Режисьор е Елена Панайотова.
Проектът обединява усилията на различни поколения артисти, преподаватели и студенти на НБУ в изследователски процес върху египетската култура и митология.
Участниците са преминали през интензивно обучение по йога, ориенталски танци, вокално пеене. Особенно любопитен елемент при създаване на спектакъла е разработването на партитури за телесно поведение, базирани на египетски рисунки на ритуали-игри, както и използването на древноегипетски език и фонетично свързване с коптски език и химни.
Зрителите ще видят един нов уникален театрален език, който е по-близо до театър на движението и танца, което винаги съпътства постановките на режисьорката Елена Панайотова и провокира с иновативността си.
Костюмите са дело на Юлияна Войкова-Найман, вокален и музикален консултант е Вероника Петрова. Консултант по ориенталски танци е Адриана Кацарова.
Участват Антоанета Петрова, Десислава Христова, Димитрина Гинева, Стойка Стефанова, Василия Дребова.
Проектът е реализиран с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ, Министерство на културата и фондация ''Етюд''.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!