И зраел се надява днешната визита на египетски и йордански пратеници постепенно да доведе до по-широки разговори за арабската инициатива "земя за мир", но даде да се разбере, че остават несъгласия по основни теми, съобщава Ройтерс.
Египетският и йорданският министър на външните работи Ахмед Али Абул Гаит и Абдул Илах Хатиб се срещат с израелския премиер Ехуд Олмерт и външния министър Ципи Ливни по време на еднодневна визита в Ерусалим и Тел Авив.
Това съвместно посещение е първото, което правят членове на работната група на Арабската лига, създадена през април, за да осъществява контакти с Израел за отдавна замразената мирна инициатива.
Говорителката на израелското правителство Мири Ейсин определи визитата като "важна стъпка", която показва, че и от двете страни има готовност да "откликнат позитивно на предстояща инициатива, без да е необходимо да се съгласяват предварително с всеки елемент". Според нея Тел Авив не е поставял предварителни условия за разговорите.
"Израел е повече от готов да изслуша пълното арабско предложение. Ще бъдем щастливи да откликнем и да представим нашите позиции като основа за бъдещ продължаващ диалог", заяви Мири Ейсин.
Израелският премиер Ехуд Олмерт също твърди, че вижда положителни елементи в арабската мирна инициатива.
Израел обаче се противопоставя на завръщането на палестинските бежанци в бившите им домове и иска да запази еврейски селища на Западния бряг, отбелязва Ройтерс.
От друга страна в навечерието на визитата в еврейската държава египетският външен министър Абу Геит каза, че други арабски страни може да се присъединят по-късно в контактите с Израел, съобщава Асошиейтед прес.
Египет и Йордания получиха мандат от останалите държави членки на Арабската лига да направят посещението, тъй като са единствените арабски държави, които имат дипломатически отношения с Израел.
Израелският премиер предложи и други арабски страни, особено Саудитска Арабия, да се присъединят към преки преговори с тел Авив относно инициативата.
Саудитска Арабия, както и други държави, отказаха, като подчертаха, че Израел първо трябва да приеме предложението за мир, преди те да обмислят пряка среща.
Според египетския външен министър обаче са възможни по-широки контакти с еврейската държава, ако тя изпълни определени условия - да прекрати изпълнението на мерките, наложени след началото на палестинското въстание от 2000 г., включително икономическата блокада, както и да спре строителството на разделителната стена за сигурност и изкопните работи в близост до храмовия хълм в Ерусалим.
Абу Гаит не уточнява кои арабски държави биха се присъединили към преки преговори с Израел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!