П овечето днешни вестници коментират решенията от заседанието на управляващата коалиция край Разлог.
"Завидните резултати от управлението засилват социалния вектор", отбелязва пред "Дневник" председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов. Разбира се, имаше различни виждания, например по отношение на здравеопазването, на сроковете, в които ще се осъществи демонополизацията на здравната каса, посочва той.
Той информира, че до лятната ваканция ще е готов пакетът на националната здравна стратегия и националната здравна карта. Очакванията са частните здравни фондове са да стартират през 2010 г.
За еврофондовете Найденов посочва, че вицепремиерът Меглена Плугчиева е представила безпощаден анализ на българските институции и на административния капацитет, включително отсъствието му в определени ведомства и необходимостта от бързи кадрови промени в министерствата, които имат конкретно отношение към усвояване на евросредствата. За службите ДОИ и ДОТИ Найденов казва, че е надделяло опасението на министър Михаил Миков за технически проблеми, ако тези служби бъдат извадени от МВР.
Найденов заявава пред "Стандарт: "Оправяме България с един милиард лева".
Той смята, че едната година до края на мандата е достатъчна, за да бъде усетен ефектът от мерките за повишаване на качеството на живот на българите,като отбелязва, че стъпките в социалната сфера не са само за повишаване на доходите на работещите и пенсионерите, а става дума за финансов ресурс, който надхвърля 1 млрд. лева.
Найденов засяга и темата за реформите в МВР и посочва, че част от мерките са законодателни - промяна в закона за СРС, в закона за МВР. По отношение на европейските средства амбицията е да се постигне висока степен на усвояемост.
За "Труд" министърът на държавната администрация Николай Василев казва категорично: "При инфлация - не ляв мигач, а спирачка".
Според него в периоди на опасно висока инфлация и външни дефицити не трябва да се дават леви мигачи, а да се натиска спирачката. Борбата срещу инфлацията се води с ограничаване на бюджетните разходи, отбелязва той. Неговата оценка за срещата в Катарино е положителна.
Коренната промяна в социално-осигурителния модел, където държавата поема 12 на сто от осигурителната вноска, а тежестта за бизнеса се намалява, още веднъж отбелязва края на сериозна данъчно осигурителна революция, осъществена между 2001 и 2008 г. ,заявява той.
"14 здравни фонда са регистрирани до момента", съобщава пред "Класа" Антония Първанова, заместник-председател на парламентарната здравна комисия. Само три-четири от тях ще отговорят на критериите и ще оцелеят, прогнозира тя.
"Катарзисът в Катарино", е озаглавен анализът в "24 часа". Както каза Доган, в Катарино коалицията съпреживя, получи катарзис и претърпя дисекция, отбелязва авторът. И уж тръгна наляво, а завъртя волана още по-надясно, смята той.
"Ега ти правителството, ако това му е катарзисът", е кометарът на в. "Сега" . Две трети от решенията на управляващата коалиция край Разлог няма да се реализират до края на този мандат, ако въобще се реализират, пише авторът.
"Катарино" - "Сървайвър" за властта", сравнява "Труд". Сбирката за правителството бе истински "Сървайвър" - опит не просто да оцелее, но и да вземе награда, отбелязва изданието.
"В нестабилна среда сме и тя се влошава", констатира в интервю за "24 часа" вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин. Проблемът е, че България е в нестабилна среда и тя се влошава - и по отношение на пазари за българския износ и на финансови институции, и на цени на енергоресурси, затова трябва да водим консервативна фискална политика, отбелязва Калфин. За догодина пак се предвижда значителен излишък, за да се предпазим от разклащане, допълва той.
Калфин не е съгласен с твърдението, че управляващите не са се погрижили за хората и посочва, че от 1 юли пенсиите ще се увеличат с повече предвиденото, има значително увеличаване на средствата за здравеопазването, а и министър Масларова е представила още много куп мерки в социалната сфера.
Външеният министър коментира и ситуацията около еврофондовете и казва, явно нашата администрация не се е научила да говори на европейски език.
"И бизнес, и власт са длъжници на хората", заявява пред "Труд" лидерът на КНСБ Желязко Христов. Просперитетът става от три неща - правителство, което да създаде среда, капитал, който да инвестира в развитие, и труд, който да обогатява капитала, но при нормално възмездие, отбелязва той.
"У вас службите никнат като плевели", казва пред "Труд" директорът по международното сътрудничество в Министерството на правосъдието на Бавария Хелмут Палдер. Не може ли съществуващите служби да си вършат работата, създали се тоя нов инспекторат на противодейства на корупцията и другите нередности, но в доклада на ЕС пише, че това го прави ВСС, посочва той по повод инспектората към ВСС.
За "По-високи акцизи за цигари и горива догодина" съобщава в челния си материал "Класа". 72.2 млрд. лева ще е БВП, прогнозиран за 2009 г. в България, дефицитът по текущата сметка не се очаква да намалее, а на 5.1 на сто е разчетена средната инфлация за догодина, пише изданието ,като цитира доклада на министъра на финансите Пламен Орешарски, представен на заседанието на коалицията край Разлог.
Орешарски е представил макрорамката за бюджет 2009. Според разчетите за догодина е предвиден ръст на акцизите на тока - 1.40 лева за мегаватчас спрямо сегашните 1.20 лева. Не се предвижда промяна в акциза за безоловния бензин и газьола, но ще има увеличение на налога за керосина, кокса и въглищата, информира изданието.
"Енергото да отговаря дали в блока пестят ток", обяснява пред "24 часа" Таско Ерменков, шеф на Агенцията за енергийна ефективност. Той посочва, че в проекта за нов закон за енергийна ефективност се предлага задължение за разпределителните предприятия и търговците на енергия да предприемат мерки за енергийна ефективност.
"Въвеждаме енергиен паспорт за всеки блок", казва Ерменков и в друго интервю за "Труд". Състоянието на сградите щяло се проверява 3 г. след влизането на сградата в експлоатация, за да се види как използването влияе върху конструкцията.
"Бордът е стабилен като Орлов мост", заявява пред "Стандарт" подуправителят на БНБ Димитър Костов. Валутният борд се оказа много здрава и стабилна постройка, която върши добра работа и ще продължи да я върши, посочва той. Костов изчислява, че действителното съотношение лев-евро е 1.10 лева за едно евро. Това са фактите, другото е спекулации, коментира той.
"Само за 2 месеца имоти за 1.2 млрд. лева купени в столицата", научаваме от "Труд". Няма спад при сделките с недвижима собственост в София - нито като брой, нито като обем, коментира изданието.
"Окова ли GSM-ът клиента? Правят щателна проверка", информира "24 часа". Комисията за регулиране на съобщенията разпоредила проверка в "Глобул", "М-Тел" и "Вивател" за това как се спазват правилата за осъществяване на услугата за преносимост на номерата и дали компаниите пречат. Вестникът съобщава още, че правителството щяло да предложи на ЕК да се приеме директива, с която производителите на зарядни за мобилни телефони да ги правят по едни и същи стандарти.
"Кабинетът готви нова скандална сделка за Пловдивския панаир", е челното заглавие на "Сега". До края на годината в капитала на дружеството ще бъдат апортирани терени в София и Варна, а после във Велико Търново и Русе, пише изданието.
"Човек на Орешарски уволнен заради европарите", съобщава "Монитор". Само ден след сбирката на управляващите край Разлог, на която бе обявено, че ще падат глави заради чиновническо нехайство по отношение на координацията с Брюксел, мерките вече са налице. Директорът на Централното звено за финансиране и договаряне в Министерство на финансите Любомир Тушанов е освободен от длъжност, информира изданието, като се позовава на вицепремиера по усвояване на еврофондовете Меглена Плугчиева. Тушанов се разделя и с поста си на заместник-програмен ръководител на програма ФАР.
Вестникът припомня, че в края на миналата седмица еврокомисарят по разширяването Майкъл Лий призова българските власти да предприемат решителни действия, ако искат наложеното над ФАР ембарго да бъде вдигнато през юни.
"Средният чиновник не може да назидава тези, които дават пари", посочва в интервю за "24 часа" председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов. Всички доклади вече ще се оглеждат, преди да бъдат пуснати към Брюксел, обяснява той. Не може един среден администратор, който не носи политическа отговорност, да си позволи да назидава органите, които му дават парите и му казват какви гаранции искат, че парите ще отидат там, където трябва, допълва Моллов. Той дава оценка и на срещата в Катарино.
Мнението му у, е че срещата е протекла много конструктивно. От дискусията стана ясно, че политиките трябва да се разглеждани едновременно - проблемите в еврофондовете с тези в МВР и в съда, социалната и здравната реформи в контекста на макрорамката на бюджета, отбелязва Моллов.
"Не искам да бъда като "всичко живо", казва пред "Дума" известният актьор Ицхак Финци. Винаги съм се чудил как живеят хората, които правят едни и същи неща по цял ден, цял живот, споделя той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!