Ръководителят на изследването Карл Ман, специалист по зависимостите от Хайделбергския университет, и колегите му сравнили сканираните изображения на мозъците на 76 алкохолици - 34 мъже и 42 жени. Като база за сравнение те използвали повече от 30 снимки на мозъци на здрави хора от двата пола.
Макар че към момента на изследването жените били алкохолички (средно от 5.5 години), компютърната томография на сканираните изображения на мозъците им показвала, че те страдат от увреждания в същата степен, в която и мъжете, които били алкохолно зависими средно от около 10.4 години насам.
Жените пиели малко по-малко от противоположния пол (съответно по 13 срещу 17 питиета дневно). Ако обаче под внимание се вземе и средното телесно тегло, излиза, че количеството на поетия алкохол е почти равно, уточнява Ман.
Според резултатите, алкохолиците и от двата пола били изгубили по няколко процента от общия обем на мозъка си - добре познат ефект от злоупотребата със спиртни напитки.
Други изследвания също показват, че алкохолът нанася повече поражения на жените. Негативните ефекти включват проблеми със сърцето, дегенерация на скелетната мускулатура, чернодробни заболявания.
Въпреки че като цяло те започват да пият по-късно от мъжете, консумират по-малко алкохол и е по-малко вероятно да изпаднат в алкохолна зависимост в сравнение с тях, при жените ефектът от алкохолизма се проявява по-бързо, обобщава той.
Изследването обаче носи и добри новини за успелите да се откъснат от бутилката. След шестседмична абстиненция и при двата пола атрофиралият мозък частично се възстановява.
Има и други обяснения на резултатите от изследването, отбелязва Катрин Видал, невроложка от Френския комисариат по атомна енергия в парижкото предградие Fontenay aux Roses. Възможно е състоянието на мозъка на жената да престане да се влошава след първите 5 години на зависимост, допуска тя.
Има и други фактори, които могат да обяснят защо ефектът от алкохола върху мъжките и женските мозъци е различен. Някой, който пие само уиски, вероятно ще има различен мозъчен профил в сравнение друг, който консумира само бяло вино, предполага Видал.
Според данните от изследване на британска фирма за маркетингови проучвания днес младите жени пият повече от преди. През 1999 г. в Европа и САЩ средната консумация при жена на възраст от 18 до 24 години е била 110 литра, докато през 2004 г. е нараснала на цели 148 литра. Британките оглавяват европейската класация и ако настоящата тенденция се запази, през 2009 г. те ще поемат алкохол, равен на 3 големи чаши вино на ден, или 291 литра годишно, цитира данните от проучването Democrit.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!