С 12% по-малък е бил делът на ядрения ток заради спирането на блокове I и II блок на АЕЦ "Козлодуй". Фактор за промяна на резултатите на НЕК е и по-високата цена, на която се изкупува ток от ТЕЦ "Марица-Изток3" заради дългосрочния договор с американската "Entergy" и италианската "Enel".
По-ниската печалба на НЕК е и търсен ефект - политиката на енергийното министерство предвижда да нарастват печалбите на електропроизводствените и електроразпределителните дружества (ЕРП), защото нуждата от инвестиции в тях е по-голяма, заяви Ковачев. За сметка на това печалбата на НЕК била сведена до оптимален размер.
От депутатите в енергийната комисия само Стефан Мазнев от ОДС се усъмни в причините за финансовия резултат на НЕК.След като през април 2003 г. Турция спря вноса на ток от България, вероятно НЕК е започнала да сключва договори за износ с други страни на много по-ниски цени, предположи той и поиска министърът да каже на какви цени се изнася ток в момента. Министърът отрече сегашните договори за износ да са по-неизгодни от този с Турция, но не посочи конкретни цени по договорите.
Останалите депутати признаха, че финансово-икономическите показатели на дружествата в енергетиката за 2003 г., които министърът отчете, са най-добрите за последните 15 г., и му пожелаха още по-успешна 2004 г. Според тях печалбата на НЕК всъщност не е ниска, а оптимална, и има пазарна логика средствата да се насочват към разпределителните и производствени дружества.
През 2003 г. в енергетиката са инвестирани 630 млн. лв., от които 62% са собствени средства на дружествата. Инвестиционните кредити от местни банки, отпуснати в системата през 2003 г. са за над 40 млн. лв. Продажбите на ток на НЕК в страната са с 2,3% повече от 2002 г. Ръстът на потреблението в индустрията е 4,6%, а 1,8% - в услугите, малките и средните предприятия и бита.
Износът на ток в региона е 5,5 млрд. КВтч, което е с 11,6% по-малко от 2002 г. Общото количество продаден ток в бита и за стопански нужди от ЕРП е 19 268 606 хил. кВтч., което е 4% повече от 2002 г. Технологичните разходи са намалени с 1%. Това е спестило годишното производство на един 200 МВт блок в ТЕЦ и е довело до допълнителни приходи на ЕРП от 20 млн. лв.
През 2003 г. е продадена с 8,49% повече топлинна енергия от 2002 г. Потреблението на природен газ на вътрешния пазар се е увеличило с 6,2%. Кумулативната печалба на държавните енергийни дружества през 2003 г. е 4,143 млрд. лева. Преките инвестиции в енергетиката са 648,67 млн. лв., с близо 28% повече от миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!