Н а референдума в неделя 49 552 души - 96,77% от гласувалите, са били против петролопровода Бургас-Александруполис, показват резултатите от допитването. В подкрепа на проекта вота си са дали 1 654 бургазлии.
Едва 27% беше обаче избирателната активност в допитването. За да бъде валиден референдумът, трябваше да са гласували над 50% от избирателите.
Това бе скъпо удоволствие и игра на пряка демокрация, опит да се отвлече вниманието на хората от увеличаването на местните данъци и такси, коментира депутатът от БСП Стойко Танков.
Той и депутатът-социалист Пенко Атанасов заявиха в Бургас, че Сметната палата трябва да направи анализ на изразходваните за референдума средства и да провери как и защо са похарчени общински средства за политически цели.
Премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев коментира днес, че е бил опорочен първият опит за пряка демокрация в България и че темата за защитата на Бургаския залив е експлоатирана политически. Според Станишев това е и причината за неуспеха на референдума.
Ясно е, че референдумът имаше и политически цели, но хората в Бургас трябва да бъдат спокойни, защото правителството е поело категорични ангажименти за яснота на целия процес на подготовка и изграждане на петролопровода Бургас-Александруполис, каза премиерът.
Той обеща, че кабинетът ще направи всичко възможно да се съобрази с мнението на жителите на Нови хан, които също гласуваха на референдум в неделя.
Десните от ГЕРБ, СДС, "Атака" заявиха, че според тях референдумът е успешен. Те са изчислили, че на изборите за президент и за парламент в града са гласували дори по-малко хора, отколкото на референдума.
Според социолога Мира Янова от МБМД първият извод от допитването е, че у нас има по-скоро имитация на демокрация, отколкото истинска.
Във в. "24 часа" Янова се аргументира, че в неделя на практика излязоха да гласуват хората "против". Онези, които не отидоха далеч не са "за", но не вярват, че могат да въздействат на политическите решения.
Социологът отбелязва още, че избирателните списъци не са реални, "отчитат много мъртви души, но не отчитат, че има вътрешна миграция, емиграция, живеещи на други места".
"Референдумът в Бургас бе първият опит за провокиране на гражданска активност по важен обществен въпрос в голям град. 27-те процента гласували се оказаха недостатъчни за валидността на допитването, но същевременно могат да бъдат приети за изходна позиция, от която стартира прилагането на форми на пряка демокрация в страната", смята Геновева Петрова от "Алфа рисърч".
Според нея независимо от слабото участие, резултатите от референдума показват, че доколкото има мотивация за отстояване на гражданска позиция, тя е сред противниците на Бургас-Александруполис. "В този смисъл резултатът от референдума е сигнал, че перспективата за мобилизиране на гражданите по значими въпроси не е напълно загубена кауза", казва Геновева Петрова.
Според Васил Тончев от "Сова-Харис" референдумът в Бургас се е провалил и създава неприятен прецедент за една демократична процедура, необходима за нашето общество.
Това е сигнал за обществеността, че такава процедура трябва да почива на гражданска инициатива, да бъде обърната към проблемите на хората, а не да обслужва различни политически цели и интереси.
1221 души или 66,3% от имащите право на глас са гласували на 17 февруари на референдума в с. Нови хон. 99,3% от тях са отговорили положително на въпроса "Да се затвори ли веднага и да се започне незабавна ликвидация на Хранилището за радиоактивни отпадъци край с. Нови хан".
Общинският съвет в Елин Пелин се събира на извънредна работна среща днес вечерта, за да обсъди стратегията си за действие след първия легитимен референдум в новата история на България, съобщи кметът на Нови хан Сашка Ненова.
Общинският съвет е длъжен в двуседмичен срок да се произнесе по референдума, съгласно закона за допитване до народа, обясни кметицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!