Като подчертава стратегическите изгоди от разполагането на военни бази на САЩ в България авторката Карол Джей Уйлямс коментира вероятността центърът на бъдещи операции на Вашингтон да бъде разположен в Пловдив. Тя споменава неотдавнашна обиколка в страната на представители на Пентагона, които направили оглед на съществуващите бази. Пловдив се очертавал като водещ кандидат за военен център.
Въпреки че надеждите за директно подобряване на икономическото положение в местата, където ще бъдат разположени бази, не са големи, смята авторката, българите са прави да се надяват, че американското присъствие ще създаде по-голяма стабилност и ще помогне индиректно на дребния бизнес, като насърчи чуждите инвестиции в България.
Статията предупреждава обаче за клопките, свързани с базите, най-явната от които била опасността у населението да възникнат нереалистични очаквания. Това според нея идвало от недостатъчната информация, която предлага на обществеността политическо фрагментираното правителство в София, макар че като цяло всички партии приветствали обещаното US присъствие. Друг риск се криел в сдържаните реакции на някои кръгове, които не желаели България отново да става слугинче на велика сила.
Статията описва подготовката за US базата у нас заради операцията в Ирак и обяснява как жителите на мърлявото Сарафово си купували речници и наръчници за самообучение на международния език на бизнеса.
"Янките идваха. Ила поне така си помислиха търговците в Сарафово. Въпреки пристигането през февруари на близо 400 US бойци, които да обслужват базата за презареждане на бомбардировачите по пътя към Ирак, никой от тях не личи да се е установил в това селище, което издокара магазините и заведенията си, за да удари кьоравото извън сезона", пише "Лос Анджелис таймс" и продължава:
"Никога не съм виждал жив американец. Не си купуват дори една бира", тъжен е Димо Мартинов. Неговото семейство стопанисва бара "Тропикана" на главната улица, който през осем месеца от годината е практически изоставен, но е претъпкано със загрижени за бюджета си български и руски курортисти през лятото."
Вестникът илюстрира обширния материал, заемащ 2/3 от страницата, с две снимки. Стоян Ников, седнал пред "Тропикана" на бутилка "Каменица" (безплатна реклама за бирата! - бел.ред.), който се надява да отвори закусвалня за US частите и обяснява: "Това за мен е добра възможност. Знам какво харесват американците - пържола, яйца, пържени пилета." Стоян Ников е 34-годишен автомеханик, който работел като келнер в казино в Лас Вегас, когато чул за US плановете да строят бази в родината му, разказва "Ел Ей таймс". Знаех, че е време да се върна, казва той пред вестника. Шест години той се опитвал да заживее в Щатите - като ВиК в Сан Диего, таксиметров шофьор в Далас, сервитьор във Вегас. Чувствал се зле заради неспособността да получи визи за съпругата и дъщеря си, за да дойдат при него. В края на март той се завърнал в България и започнал да агитира местните хора за предстоящите възможности.
На втората снимка се вижда нов строеж, а текстът обяснява, че притокът на US войници, на които се надява местното население, още не е дошъл.
"Американските части в Сарафово спяха в палатки и се хранеха в армейската кухня. В редките случаи на отдих ги извозваха с автобус до близкия голям град Бургас, подминавайки прясно измитите тераси и преждевременно отворените открити бирарии в Сарафово... Малцина тук бяха толкова наивни да смятат, че скучният, старомоден курортен град може да стане следващия Хайделберг, рая за туристите в Германия, разцъфнал с помощта на US окупацията след Втората световна война", коментира лосанджелиският вестник.
"Германия в момента приютява над половината от 112-те хиляди американски войници, разположени в Европа, но последните бойни действия бяха далеч от тези бази - изтъква обаче изданието. - Ако силите са разположени край Черно море и Източното Средиземноморие, Близкият изток и Южна Азия ще са им по-достъпни, като ще отпадне бремето да се иска разрешение за преминаване през въздушното пространство на някои държави в случай на война. Стратегическите виждания във Вашингтон и НАТО за този регион обаче предвиждат по-скоро т.нар. "lily pads" - леснопреносими изходни пунктове, активирани в извънредни ситуации, - отколкото пълноценните бази с хиляди бойци, зали за боулинг и басейни.
Вестникът отбелязва, че туризмът е най-големият източник на твърда валута за България, като само през миналата година е донесъл 1,3 млрд. долара, а въпреки световния спад в тази индустрия, е отбелязал 11% ръст.
Барманът Ивайло Маджаров от "Сидърс" обаче признава за някои опасения, че присъствието на американците ще направи района цел на терористите. "Лично аз не мисля, че ще има проблем, а в дългосрочен план това би било добре за бизнеса. Но една туристическа агенция, която обикновено кара полски групи, каза, че нито един от обичайните й клиенти не се е записал за това лято", обяснява той пред американския вестник.
"Поколение назад тази страна бе по-известна със замесването в опит за покушение срещу папа Йоан Павел Втори и с убийството на писател дисидент с чадър, напоен с отрова. Сега тя чука на портите на ЕС и НАТО - пише още "Лос Анджелис таймс" и добавя: - Следи от Студената война изникват на най-странните места. Българско военно оборудване наскоро бе засечено на сирийско-иракската граница, отбеляза US представител в България. Страната унищожи ракетите си СС-23, които могат да носят ядрени бойни глави, едва миналата година, след като цяло десетилетие отричаше съществуването им." И макар да са по-добре облечени и по-малко намусени, отколкото в съветските времена, българите все още обичат тъмните очила и черните кожени якета, пише вестникът. А предсказанието, че Пловдив ще е сърцето на бъдещите US операции в България е на Велизар Шаламанов, шеф на "Джордж Маршъл" и бивш военен зам.-министър.
"Зелена страна, богата на възможности за почивка на най-бедните туристи в Европа, България е била домакин и на посещения от страна на мироопазващите сили в Босна и Косово - пише на финала "Лос Анджелис таймс". - Над 15 000 от тях са идвали в планинските ски-курорти и по черноморските плажове през последните пет години, казва дипломат в София, който допълва, че имало малки проблеми. Друг допълва, че е "окей да спиш с местните", визирайки свободните нрави в посткомунистическия период." И двамата пожелали анонимност заради изисквания на Държавния департамент.
На финала вестникът цитира военния министър Николайо (sic!) Свинаров: "България не е успяла да преодолее синдрома за нуждата от по-голум брат. Но този път вярвам, че решенията се вземат партньорски, а не еднолично в Москва и Вашингтон."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!