Н айлоновите пликчета създават проблеми навсякъде по света и особено там, където културата не е на особена висота. Те са малки, здрави и почти неунищожими, но природата страда все повече от тях.
Само във Франция годишно се използват 14 млрд. торбички.
Какви са възможните изходи? Забрана на пликчетата, които не се разграждат - това е предложението на законодателна поправка, приета на първо четене във френското Национално събрание.
Всички природозащитни организации във Франция се надяват с това да се сложи край на торбичките за еднократна употреба.
Това е и желанието на Флоранс Курол, директор на Независимия център за информация по отпадъците:
"Едно найлоново пликче се произвежда за няколко минути, използва средно 20 мин., а за разграждането му са нужни между 100 и 400 г.
Торбичките се намират навсякъде. Скорошни проучвания показват, че остатъци от тях има по всички плажове из целия свят.
В Африка, слоевете от пликчета достигат до няколко сантиметра.
Става дума за много сериозен проблем, тъй като найлоновите пликчета се трупат и по морското дъно, където не се разграждат въобще, защото там няма светлина, топлина.
Това създава проблеми за морските обитатели, които ги бъркат с храна и ги поглъщат."
Смята се, че по френското крайбрежие има над 122 млн. пликчета.
Депутатите в Париж гласуваха закон, забраняващ всякакви найлонови опаковки от 2010 г., но се оказа, че не са предвидили изключителната предпазливост на колегите си сенатори, както и натиска на индустриалното лоби с мотива, че този в сектор са заети 36 хил. души.
Според компанията "Сфер", лидер на френския и европейския пазар, производството на разграждащи се пликчета от суровини като царевица или картофи не заплашва с нищо този сектор.
Директорът на "Сфер" Джон Парсенда обясни, че тези нови суровини са напълно съвместими със сегашните възможности за производство:
"Това са суровини, които както полиетилена и полипропилена преминават по същия начин през машините за обработка и в това отношение не трябва да се правят никакви модификации.
Тук просто се създава изкуствен проблем.
Не само че няма да има загуба на работни места, но и по този начин ще се лансира антидъмпингова кампания срещу страни като Китай, Малайзия и Тайланд.
Това са продукти за удобство, които са обект на драматична конкуренция от страна на тези държави. Новите технологии ще дадат голяма преднина пред азиатските ни колеги и ще ни помогне не само да оцелеем, а и да създадем нови работни места."
За съжаление не всички предприемачи мислят по този начин и повечето малки и средни предприятия отказват да приемат разграждащата се торбичка.
Други пък се впуснаха в производството на така наречения "неосак", отхвърлен категорично от всички екологични организации.
Става дума за торбичка, за която се твърди, че се разгражда, но в действителност тя само се разпада, а останките съдържат различни и съвсем небезобидни тежки метали.
Супермаркетите в малките френски селища раздават все по-рядко безплатни пликчета и предпочитат да продават големи найлонови или хартиени торби, които са за многократна употреба.
В Корсика, предлагането на найлонови пликчета е дори забранено след референдум през 2003 г.
В Ирландия пък всяко пликче струва 15 евроцента, което е ограничило използването им с 90%.
Найлоновите торбички са най-разпространената опаковка при покупка в България. Някога, през 80-те години, те бяха смятани за особен лукс. Хората ги използваха многократно.
В началото на промените торбичките бяха таксувани, практика, която продължава днес в големите хипермаркети като "Билла".
В различни дизайни найлоновите пликове се развяват около спирките на превозните средства и подлезите, където се продават.
Обикновените безплатни прозрачни торбички бързо се натрупват в къщи и след това обикновено се изхвърлят, най-често пак като опаковка, но на битовия боклук.
Много хора ги използват, за да съхраняват зеленчуци или други хранителни продукти в хладилниците си и се чудят защо продуктите бързо се развалят.
Проблемът с найлоновите пликове е, че са екологично опасен продукт и предизвикват изключително сериозно замърсяване.
С тях е са задръстени боклукчийските кофи, междублоковите пространства в новите квартали, найлоновите пликове са цъфнали като традиционна целогодишна "украса" на храстите и дърветата.
Никой не си прави труда да ги събира и предава за рециклиране.
Има места, които приличат на истински сметища. След преливане на повечето реки през лятото вследствие на наводненията, пороите повлякоха найлоновият боклук и сега той стои закачен по клоните на крайречните дървета.
С новата инициатива за разделно изхвърляне на боклуци се целеше именно да се сложи край на найлоновите торби, пълни с боклук. Спорадичните кампаниите за намаляване на битови отпадъци не дават резултат. Няма ефективни общински програми за управление на боклука.
Алтернативата да бъдат заменени найлоновите торби с книжни не се харесва на някои, защото това означава, че се изсичат гори.
За да провокира обичайното поведение на хората младата дизайнерка Венета Атанасова представи на едно от изданията на Фестивала на висшата и авангардна мода свои рокли, изработени от найлонови пликчета.
Ревюто й бе под надслов "Триумф на отпадъка, или Другото лице на найлона". "Не изхвърляйте найлона, а го увивайте", бе призивът на младата дизайнерка.