В Северна Албания около 300 сърби, роми и други неалбанци са били жертва на търговия с органи. Това разкри говорителят на трибунала за военни престъпления Бруно Векарич.
По думите му на черния пазар едно човешко тяло струва около 2 млн. евро, бъбреците се търгуват между 15 и 100 хил. евро, а сърцето достига до 1 млн. евро.
"Ужасно е това, което казвам, но става въпрос за много печеливш бизнес, който изпреварва дори този с търговията с наркотици", поясни Векарич.
Според него нелегалните хирургически операции са извършвани на около 20 км от т.нар. "Жълта къща" край Тропоя в обект № 320. За първи път тази къща се споменава в книгата на бившия главен прокурор на Международния трибунал за военни престъпления в Хага Карла дел Понте.
"В обект 320 се е помещавала невро-психиатричната клиника. По наши данни там са се били оперирани цивилни лица, тъй като е имало условия за това. На това място се намирал лагерът за пленниците и този на Армията за освобождение на Косово", разказва Векарич.
Според него в "Жълтата къща" пленниците са били подготвяни за хирургическа интервенция, но са били премествани, когато на проверка са идвали лица от "Червения кръст".
На мястото е намерено разнообразно медицинско оборудване, което е описано при различните проверки.
Всичко това много се различава от заключенията на албанската прокуратура, която приключи делото през 2005 г., подчертава говорителят.
Късно снощи стана ясно, че полицията в Косово е арестувала урологът Лютви Дервиш по подозрения, че е участвал в нелегални трансплантации на бъбреци. Името му се споменава от един от свидетелите по делото за търговия с органи на сърби от Косово през 1998 г.
Заедно с него е задържан и неговият брат Арбан Дервиш, управител на частната клиника "Медикус", където е извършена и трансплантацията от уролога Тун Перворфай.
Срещу тях има обвинение, че са участвали в нелегална трансплантация на бъбрек на турски гражданин, който е бил донор на еврейски гражданин. В момента турчинът се намира в затвора на болницата, а лекарите и израелецът са в болницата под полицейско наблюдение, защото пациентът е в тежко състояние.
Според организацията "Интернешънъл аналист нетуърк" в Източна Европа процъфтява търговията с човешки органи. Най-много операции за вземане на органи се правят в Турция, Чешката република и Грузия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!