За да мине успешно изпитанията, програмата (с настройки по подразбиране) трябва да разпознае всички съществуващи към момента заплахи – както в режим на сканиране по заявка, така и в режим на резидентна защита. Освен това, антивирусът не трябва да дава грешни резултати при проверката на набор „чисти“ файлове.
Една трета от тестваните програмни продукти не се справи с теста на Virus Bulletin. Сред провалилите се антивируси са и няколко известни имена: Avira AntiVir (1 лъжливо сработване), F-Secure (1 лъжливо сработване), Касперски Антивирус (1 лъжливо сработване), MWTI eScan Internet Security (1 лъжливо сработване), Quick Heal AntiVirus (1 лъжливо сработване), Arcabit ArcaVir (93 пропуснати вируса, 3 лъжливи сработвания), CA eTrust (1 пропуснат вирус) и Redstone Redprotect (1 пропуснат вирус, 1 лъжливо сработване).
Тестът е минат успешно от ESET NOD32, Agnitum Outpost, McAfee VirusScan, Alwil avast!, Microsoft Forefront, AVG, Symantec Endpoint Protection, Kingsoft, Ahnlab V3, Norman Security Suite, Rising Antivirus, Fortinet FortiClient, Sophos Endpoint Security and Control, Frisk F-PROT, Trustport Antivirus и VirusBuster Professional.
След месец Virus Bulletin ще тества и антивирусни продукти за Windows Vista x64, резултатите от който ще бъдат публикувани през декември.
Коментирайки резултатите от теста, специалистите на Лаборатория Касперски отбелязват, че методологията на тестовете, използвани от сайта Virus Bulletin, е базирана на ограничен набор от критерии, несъответстващи на изискванията на днешния ден. Недостатък на тази методология е, че лъжливото сработване на програмата при сканиране на файл от който и да е тип, я лишава от възможността да премине теста. Файлът, погрешно намерен от Касперски Антивирус е бил редактор на Perl/CGI скриптове.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!