Д анъчните ще могат да искат разкриването на служебна, банкова или застрахователна тайна, както и декларирането на банкови сметки в страната и чужбина.
Това реши Народното събрание, което продължава гласуването на второ четене на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Депутатите гласуваха данъчните да имат право на достъп в обектите, които подлежат на контрол, да изиксват документи и извлечения по сметки, за да могат да установяват дължими данъци и вноски.
Ревизорите вече имат право внезапно да запечатват офиси
или други обекти за 48 часа, ако им бъде отказан достъп при извършване на ревизия или проверка.
Една данъчна ревизия ще може да продължи до три години, решиха вчера депутатите от бюджетната комисия в парламента.
От датата на възлагане на заповедта за извършване на данъчна ревизия започва да тече тримесечния срок, за който трябва да бъде приключена. Ако това време не стигне на проверяващите, те могат да я удължат с още един месец.
При особено сложни случаи
ще се позволява една данъчна ревизия да се извършва в продължение на три години. Това ще става само със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция по приходите.
Преди да бъде издаден документа, териториалният директор е задължен да направи мотивирано предложение за невъзможността данъчната проверка да приключи за време по-кратко от три години.
Тези текстове записаха депутатите от бюджетната комисия в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
На ревизорите трябва да се осигури подходящо място за работа в обекта, който те проверяват. До 14 дни може да се плати доброволно установеното в ревизионния акт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!