Междувременно обаче неправителствени организации разкритикуваха европейските страни за проявената отстъпчивост спрямо САЩ, които не искаха заключителната деларация да се позовава на Конвенцията на ООН за децата. Вашингтон отхвърля преди всичко забраната на смъртното наказание за непълнолетни престъпници и задължението за сексуална просвета. По този начин американците се оказаха в един "отбор" с Ватикана и ислямските държави, а в ролята на техни противници влязоха почни всички европейски и повечето латиноамерикански държави, коментира "Ройтерс". Сред спорните теми бяха и абортите при подрастващите. Според противниците им вместо аборти сред младите трябва да се пропагандират "въздържание, моногамия, преданост и намаляване на партньорите". В 27-ата специална сесия на ООН в Ню Йорк за първи път бяха допуснати да участват като делегати и 560 деца, сред които бяха българчетата Марта Кунова и Гинка Тодорова, спечелили националния конкурс за участие в Младежкия форум на сесията. Българската делегация беше водена от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Лидия Шулева.
"Една от моите задачи е да направя реалност правото на всяко дете да живее в семейна среда. Този приоритет е част от правителствената програма "Хората са богатството на България", каза в изказването си късно снощи пред сесията на ООН вицепремиерът Шулева. Като приоритети на изпълнителната власт тя посочи преодоляването на изолацията на децата инвалиди, борбата с бедността, реинтеграцията и достъпът до образование на децата от ромски произход. "Ние сме убедени, че се нуждаем в по-голяма степен от съгласувано и навременно сътрудничество в борбата срещу употребата на цигари, алкохол и наркотици от деца, както и опасността от СПИН, незаконен трафик и насилие срещу деца", посочи още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!