Н а стотина метра от автогара "Галиени" (където пристигат автобусите от България), на един от източните входове на Париж, е изникнало цяло нелегално селце.

По стръмните склонове от двете страни на околовръстното шосе, сред зелените пространства от тополи и розови храсти, са нанизани около 150 "жилища". Тук-там истински палатки. Тук-там импровизирани подслони, където дървени летви крепят навеси в дъждовния и студен парижки юли.

Счупени столове се подпират на приспособени маси, върху които са оставени наченати буркани с майонеза, шишета евтина кола, измачкани пакети цигари, празни бутилки бира. Всичко това е потънало в повсеместна натрапчива миризма (за щастие донякъде туширана от студената влага) на боклуци и импровизирани отходни ями.

"Мараба"

поздравяват някои от минаващите младежи. Повечето от двестатината "жители", са български турци от Силистренско и Разградско.

През последните седмици във френските медии се занизаха подробни репортажи за това огнище на мизерия на края на Париж - най-тиражният "Паризиен", католическият "Ла кроа", дори най-влиятелният "Монд" обърнаха внимание на феномена.

"То си е тежко: плъхове, дъжд, кал. Обаче си струва. Нали мислиш малко за живота, малко за онези край теб, а и малко за себе си", казва Расим Акиев, 21-годишен, от село Долец, Силистренско.

"Бях в спортно училище, завърших го, вдигане на тежести; ама не можахме да продължим - нямаше пари, малко семейни проблеми и айде, готово... Първо 2-3 години бях в България - в грубия строеж. Обаче там не ми хареса и... давай тука", разказва той.

Расим идва редовно от 2005 г. насам. По думите му през 2001 г. на това място е имало 4-5 палатки: "А сега е цяло село. От уста на уста става - "Къде работиш?" "В Париж." "Айде взимай ме и мене!"

Палатковият лагер край околовръстното не е някаква форма на протест.

Българите не настояват за подслон или социални придобивки, а само искат да работят - при това нещо, което обикновено не се търси от самите французи. Те се наемат за груба строителна работа на черно от турски предприемачи в т.нар. Малка Турция в района на Страсбург - Сен Дени в северен Париж.

Именно кварталът, където бе предизборният щаб на един от кандидатите в президентските избори, и то не кой да е, а... Никола Саркози.

Иронията е, че работата, вършена на черно от лагеруващите на Порт дьо Баньоле, е сред 62-те професии, които български граждани могат легално да упражняват тук. Само че със съответното разрешително, поканени от работодател.

В лагера обаче се шири погрешната информация, че ако си легален, не можеш да си на цял работен ден, а само на половин. Тя се разпространява от самите предприемачи, които нямат интерес да наемат легално работници, защото трябва да плащат и по-големи заплати, и осигуровки и такси.

"При турците да работиш не е лесно. Една минута не те оставят на мира: само работа, само работа, само работа. И те са беззаконни, и ние сме беззаконни, обаче ние сме като роби...", казва Расим.

Той събира пари "за семейството, майка ми, брат ми..." и недоволства, че хората в България не могат да оценят колко е трудно: "Като кажеш Париж - все едно тук направо ти наливат - взимай четири-пет хиляди евро и направо си заминавай!"

Расим е дошъл във Франция през април и планира да остане до декември. Все още не е ясно дали плановете му ще се осъществят. Миналия август полицията разруши сходен лагер, недалеч от сегашния, и експулсира петдесетината му обитатели.

И въпреки че България е пълноправна членка на ЕС, при работа на черно наказанията и експулсирането са нормална практика. Още повече че в свое предизборно изказване на 11 януари Никола Саркози обеща да гони от френската територия българи и румънци. А той непрекъснато подчертава, че ще изпълни всичките си предизборни ангажименти...

Засега обаче

Българите са спокойни

Полицията ги гони само в събота, когато стоят на платформите пред големи магазини за строителни материали в близко предградие, откъдето френски предприемачи идват и си "избират" хора за работа на черно.

"Тука обаче не - сочи към лагера Расим. Идваха на проверка полицаи, гледат ни - българи. Даваш му червения си паспорт, даваш му личната си карта и той вика "Айде хубаво, бачкай!" Няма смисъл да създават проблеми. Обаче турските граждани искат да ги гонят, нали. Те щото не са в Европа. Ние нали вече сме в Европа и няма страшно..."

В лекция на университетски семинар в Брюксел в началото на юни Мариан де Брюноф (отговорник за координацията между социалните служби в Париж) дава случая като пример за "икономическа имиграция без искане за социални грижи".

В същото време подчертава, че въпреки че "200-те нелегално работещи българи не търсят социални жилища със съответните помощи... парижките власти са изправени пред дилемата как да затворят лагера и да ориентират тези крайно нуждаещи се към достоен подслон, като избегнат феномена на привличане на нови "кандидати" и реакции на отхвърляне".

От създаденото през май от Никола Саркози Министерство на имиграцията, интеграцията, националната идентичност и развитието (да, всичко това в едно) коментираха за "Капитал", че "проблемът е по-скоро от компетентността на Парижката префектура". Оттам пък ни препратиха към Префектурата на полицията, откъдето пряко заявиха, че не желаят да се изкажат по този въпрос.

Милен Стамбули - заместник-кмет на Париж, отговарящ за борбата с бедността, каза за "Капитал", че зелените пространства около околовръстното, където са се наредили палатките, са собственост на кметството и негова охрана минава редовно да проверява положението.

Самата тя е ходила, видяла е "боклуците, огромните плъхове - безпокоим се от ухапвания, болести, епидемии. Отговорни сме и за евентуална катастрофа на околовръстното...".

Госпожа Стамбули е обезпокоена, че така се подхранва трафикът на работа на черно. По думите й "полицията е заета с много сериозно разследване по обстановката там и е напълно възможно в скоро време да се намеси, за да закрие този лагер. Кметството иска да избегне постоянно настаняване на тези площи".

"Хубаво е да се знае в България, властите там също да разберат - това е лоша реклама за страната ви", завършва с препоръка зам.-кметът.

От българското посолство в Париж потвърдиха, че от време на време приемат хора от лагера по консулски въпроси, но официално не са били сезирани по случая, никой от френска страна не е контактувал с тях и че следят за развитието от пресата.

От посолството напомниха, че са необходими разрешителни за работа и че въпреки свободното движение на хора в ЕС работата на черно е строго забранена и наказуема, че след 3-месечен престой ще е необходима адресна регистрация и че ако дошлите са в тежест на местната социална мрежа, те могат да бъдат поканени да напуснат Франция.

В неделя в лагера се играят карти, подстригва се съседa, ходи се из Париж. На един от входовете на митичното гробище "Пер ла шез", на 2-3 спирки с метрото от българския лагер, се раздава безплатна супа; душът е в градската баня в съседния квартал Гамбета или в асоциацията "Мезон дан ла рю" (Къща на улицата). Там се приема за подслон през деня - дава се ядене, кафе.

На входа доброволците внимават за евентуални патрули на полицията. А на отсрещния тротоар, отпечатано с щампа и бяла боя, се чете: "Лов на имигранти. Саркози? Как ли пък не!"

Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

101 години от рождението на Марлон Брандо: Кръстникът на модерното актьорство

Любопитно Преди 1 минута

Неговите искрени и емоционално наситени изпълнения го нареждат сред най-великите актьори на своето поколение

<p>Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под &quot;Шипка&quot;</p>

Дончев: Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под "Шипка"

България Преди 32 минути

Вицепремиерът определи последните 4 години като не одобри за проекта за тунел под "Шипка"

„Следи от смет“ в „Темата на NOVA“

„Следи от смет“ в „Темата на NOVA“

България Преди 34 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Антъни Албанезе

Премиерът на Австралия падна от сцена и каза: Бях сладък

Любопитно Преди 39 минути

62-годишният лидер на лявоцентристката Лейбъристка партия в Австралия попадна в неловката ситуация по време на предизборно събитие

Тежкотоварен камион се обърна на Подбалканския път

Тежкотоварен камион се обърна на Подбалканския път

България Преди 46 минути

Трафикът се регулира от пътна полиция

Желязков: Правителството ще остане нетърпимо към проявите на корупция

Желязков: Правителството ще остане нетърпимо към проявите на корупция

България Преди 52 минути

Той отговори на въпрос от Бориславова, която поиска информация за „множеството притеснителни данни и корупционни скандали“

<p>&bdquo;Не дължа лоялност на никого&ldquo;</p>

От прокурор до президент: Пътят на Юн Сук Йол към падението

Свят Преди 54 минути

Юн падна така, както управляваше – без да се поколебае

„Сълзи, много сълзи“: Елизабет Мос за финала на „Историята на прислужницата“

„Сълзи, много сълзи“: Елизабет Мос за финала на „Историята на прислужницата“

Любопитно Преди 57 минути

Макар "Историята на прислужницата" да приключва, това далеч не е краят на историите от света на Гилеад...

<p>Израел удари училище в Газа, жертвите са 27</p>

Израел удари училище в Газа, жертвите са 27

Свят Преди 1 час

Израелските военни от своя страна съобщиха, че са ударили „видни терористи, които са били в команден и контролен център на Хамас“ в града, без да споменават училище

Как реагира светът на новите мита на САЩ

Как реагира светът на новите мита на САЩ

Свят Преди 1 час

Широкообхватните мита, обявени от Тръмп, представляват значителен риск за световната икономика, заяви ръководителят на МВФ

<p>&quot;Мога да живея още 30 години - но искам да умра&quot;</p>

Асистираната смърт в Канада: Състрадание или опасен прецедент?

Свят Преди 1 час

"В Канада е по-лесно да получиш помощ за умиране, отколкото да получиш държавна подкрепа, за да живееш"

Скандалът с контрабандата в Пловдив се разгаря: ПП-ДБ внася проекторешение в пленарна зала

Скандалът с контрабандата в Пловдив се разгаря: ПП-ДБ внася проекторешение в пленарна зала

Свят Преди 1 час

Това заяви пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на ПП-ДБ Божидар Божанов

<p>Тръмп: Отворен съм за преговори, ако другите страни предложат &quot;нещо феноменално&quot;</p>

Тръмп: Отворен съм за преговори за тарифите, ако другите страни предложат "нещо феноменално"

Свят Преди 1 час

Той заяви, че реакцията на пазарите на неговите тарифи е била очаквана

<p>Катинското клане: Едно от най-големите зверства&nbsp;на СССР</p>

Катинското клане: Как съветският режим уби 22 000 поляци

Свят Преди 1 час

Забравената трагедия на полските военнопленници

Поредна жестокост: Издирват извършител, изтезавал бременно куче

Поредна жестокост: Издирват извършител, изтезавал бременно куче

България Преди 2 часа

Кучето е открито в безпомощно състояние в Свищов