ТАЙМС излиза с четири снимки, запечатали секунда по секунда подаването на ръцете на двамата лидери и ръкостискането. Заглавието над тях е: "Демократ и диктатор се обединяват срещу терора".
Вестникът коментира, че партньорството между Великобритания и Либия има "внимателно определени цели, а не е прегръдка на приятелство. Болката от либийските терористични зверства срещу британски цели е все още кървяща... Трябва да се измине дълъг път преди да бъде постигнато приятелство."
"Блеър вижда по-ясно от повечето си европейски колеги колко радикално се е променил светът след 11 септември 2001 г. и че страните, които признават своята уязвимимост (както, изглежда, направи Либия), трябва да бъдат окуражавани да търсят сигурност сред онези, които спазват закона, толкова твърдо, колкото бяха държани в изолатора", допълва ТАЙМС.
ГАРДИЪН определя срещата между Блеър и Кадафи като завръщане на блудния син в международното семейство, а ФАЙНАНШЪЛ ТАЙМС посочва, че срещата е дипломатически успех.
"Златното ръкостискане - смела стъпка или цинична маневра" - този въпрос задава във водещото си заглавие ИНДИПЕНДЪНТ. Според вестника завръщането на Либия на международната сцена е било порицано от някои като циничен трик.
Критиците твърдят, че решението на Кадафи да се откаже от оръжията за масово унищожение е добре дошло отвличане на вниманието от продължаващите проблеми, пред които са изправени окупационните сили в Ирак.
ИНДИПЕНДЪНТ помества снимки и на други "исторически" ръкостискания, които са променили света. Те са между Ясер Арафат и Ицхак Рабин, Ричард Никсън и тогавашния китайски премиер Чу Ен Лай, Нелсън Мандела и Фредерик де Клерк, лидерите на Пакистан и Индия Первез Мушараф и Атал Ваджпаи, Горбачов и Рейгън, както и между Чърчил, Сталин и Труман.
ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ публикува резултатите от проучване на общественото мнение във Великобритания, според които голяма терористична акция по време на предизборната кампания може и да не доведе до отлив на избиратели от правителството на Блеър, както стана в Испания. Повечето гласоподаватели смятат, че Великобритания почти със сигурност ще бъде терористична цел в рамките на следващите две-три години.
Проучването сочи още, че голям терористичен акт може по-скоро да обедини обществото, отколкото да доведе до отлив на подкрепа на твърдата позиция на Блеър срещу тероризма.
Според изследването по поръчка на ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ 95% от запитаните смятат, че във Великобритания може да има терористична атака, като 66% са убедени, че тя е "почти сигурна" или "много вероятна". Голямо мнозинство - 77%, са на мнение, че инвазиите в Афганистан и Ирак са увеличили шансовете за нападение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!