С амо Суходол може да спаси София от тежка криза с боклука. До седмица се изчерпва капацитетът на двете площадки за балиране, машините постоянно се развалят.
Но според зам.-кмета по екологията Милор Михайлов засега не се очаквало да има криза със залежаването на боклука по контейнерите, каквато София преживя на два пъти през 2005 г..
Единственото решение е за 7-9 месеца да се отвори депото в Суходол, а след това сметта да се вози в регионалното сметище в Перник, което има оценка за въздействие върху околната среда, каза той днес пред журналисти .
На сесия на Столичния общински съвет (СОС) за пореден път беше безрезултатно обсъждан - въпреки острата и продължителна дискусия -проблемът със сметта. На съветниците не беше представен обещаният от кмета Бойко Борисов доклад за избор на място за депониране на сметта.
Според пресцентъра на общината в предложението но кмета би трябвало да има и вариант с разширяване на площадката за съхранение на балите в Кремиковци, и возене на сметта в Пловдив.
Според Милор Михайлов обаче разширяването на площадката в Кремиковци и возенето на сметта не са трайни решения на проблема. Увеличаването на терена за съхранение на балите е незаконно, той не отговаря на екологичните изисквания.
Ако СОС реши такъв вариант, аз не мога да си изкривя душата и да кажа, че е законен, но при положение, че няма друг вариант - ще складираме балите там, каза той.
Върху евентуалното разширяване от 20 дка ще може да се складира опакован боклук само за около два месеца.
Не е решение и еднократното возене на натрупаните 300 000 бали с отпадъци в депа на други общини, каза Милор Михайлов. Това ще струва на общината 10 млн. лв., разход, които тя не може да си позволи.
Ако отворим сметището в Суходол за 7-8 месеца и после започнем да депонираме сметта в Перник, общината ще спести 75 млн. лв. заради спирането на трите машини за балиране на отпадъците и транспортирането им до други населени места, каза Михайлов.
Модерното сметище в Перник било планирано да заработи в края на 2007 г., по данни на Министерството на околната среда и водите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!