Д окладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден призова Муамар Кадафи да помилва българските медицински сестри.
Съдебният процес в Либия не е окончателно приключил, но призовавам
президента Кадафи да упражни своите правомощия и да освободи българските медицински сестри и палестинския лекар неотложно и колкото се може по-скоро, заяви британският евродепутат днес в Народното събрание на съвместна пресконференция със съпредседателите на съвместния парламентарен комитет България-Европейски съюз Атанас Папаризов и Катрин Ги Кен.
Според Джефри ван Орден не е подходящо съдбата на българките и палестинеца да се тръгува срещу компенсации на семействата на заразените със СПИН деца в Либия. Двата въпроса са отделни, макар и свързани, каза Джефри ван Орден.
Либия се стреми към добри отношения с нашите демократични държави, ние също се стремим към това и ще е жалко, ако тези отношения се поставят под въпрос, имайки предвид, че медицинските сестри остават в затвора, каза европейският депутат.
Според него по случая с медиците трябва да се поддържа деликатност и да продължи търсенето на баланса между публичните усилия и обществената подкрепа, от една страна, и тихата дипломация от друга. Трябва да се предпазваме от опасността да отправяме заплахи - те едва ли биха били полезни, но в нашия инструментариум, в нашата оръжейна, разполагаме и с
политико-икономически средства за упражняване на натиск, каза Джефри ван Орден.
Катрин Ги Кен подчерта, че единственото, което може да накара Либия да отстъпи, е европейската общност категорично да изрази своето несъгласие със смъртните присъди и да се намерят мерки за икономически натиск, когато дипломацията не помага, макар по думите й често за ЕС икономическите връзки да застават над човешките права.
Според нея за европейските депутати освобождаването на сестрите е "истинска битка". Основанията за процеса са безпочвени, каза Катрин Ги Кен. Тя призова пресата в България и в цяла Европа да подкрепи усилията на евродепутатите, за да се покаже на либийското обществено мнение, че процесът е несправедлив.
Процесът е несправедлив и имаме право ясно и откровено да изразяваме нашето мнение, каза Атанас Папаризов. По думите му искрено изразеното мнение и загриженост не са разпалване на религиозни войни, а напротив - подкрепа на достойнството на подсъдимите.
По същото време в Пловдив министърът на външните работи Ивайло Калфин. съобщи, че зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев ще се срещне с медицинските сестри в Либия, за да се опита да ги убеди да се откажат от желанието на някои от тях да сменят адвокатите си
Това, подчерта Калфин, предполага конструирането им пред либийския съд, за което се изисква време. Крайното решение и избор ще е на осъдените, но важното е да не се използва за отлагане на делото, обясни Калфин.
Относно инициативата "Не сте сами" Ивайло Калфин заяви, че за пореден път българите се проявили солидарност със съдбата на наши сънародници. Светът също отчете това и всички официални гости, които бяха тук си поставиха лентички, подчерта външният министър.
Калфин бе категоричен, че това, което се случва в Либия, се следи с много голямо внимание в света. Темата за българските медицински сестри е била основна и в разговорите с всички високопоставени гости у нас, които присъстваха на тържествата по случай встъпването в ЕС.
Получих увереност, че тази подкрепа ще продължи да бъде много силна и занапред, каза още Калфин. Той бе категоричен, че България няма нужда от посредничество на която и да е страна, включително и арабска, за контакти с Либия още повече, че държим за диалог с нея. Калфин очаква във формата ЕС - САЩ - Либия - да се включи и Германия.
В момента се превеждат мотивите на съда за смъртната присъда и очаквам адвокатите да я обжалват, каза още Калфин. Той допълни, че на политическо равнище ще се търсят варианти за максимално бързото започване и приключване на следващата фаза на съдебното дело.
Георги Първанов е имал днес срещи с Джефри ван Орден - докладчик за България и депутат от Европейския парламент, и с председателя на Държавното събрание на Унгарската република Каталин Сили, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
И Джефри ван Орден, и Каталин Сили са потвърдили готовността на своите институции и своя личен ангажимент да работят активно и занапред за ускорено и благоприятно решение на случая с осъдените на смърт български медицински сестри в Либия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!