В последните четири-пет години има вече една нова тематика - това е присъединяването ни към ЕС, което налага синхронизиране на нашето национално законодателство, включително и конституционно, с европейското, заяви в предаването на Би Ти Ви "В десетката" председателят на Конституционният съд (КС) Неделчо Беронов.
"Развитието на страната ни през последните 15 години е много динамично. Много неща, и то коренни, радикални неща, се промениха. Най-простият пример - ние не само че станахме членове на НАТО, но вече активно участваме в мероприятията на НАТО, даваме вече и бази.
Въобще нещо, което в 1990 и 1991 г., когато се прие конституцията, имаше съвсем друго обществено приемане и съвсем друго отношение на обществото към тези проблеми.
И в други насоки има също така значими промени, и, ако не звучи нескромно аз да давам някаква преценка, според мен е редното нашата конституция от 1991 година да бъде отново преосмислена и приспособена към новата действителност или изцяло да се изработи нова конституция. Т.е. нужно е нейното осъвременяване", коментира Беронов.
Попитан как трябва да бъде направено това, председателят на Конституционния съд, твърдо застана зад идеята, че кардинална промяна в основния закон може да бъде приета само от Велико народно събрание (ВНС).
Той посочи, че тази институция е по-скоро изключение от световната практика, но пък съществува у нас по силата на дълга историческа традиция, чието начало слага още Търновската конституция.
Единственият начин Великото народно събрание да бъде отстранено от нашата правна структура е пак самото то да вземе това властово решение, обясни Беронов.
"Много лош знак е конституцията да се променя твърде често. Това не е наредба за градският ред, която общинският съвет може да промени след седмица, ако счете, че е допуснал грешка.
Това е конституция - нормално е поправки в нея да се правят на големи интервали, когато настъпят значими обществени промени, които дават нов облик на нещата. Промяната в рамките на няколко месеца не е добър показател", коментира дни по-рано той в интервю за "24 часа" по повод 15-годишнината от създаването на Конституционния съд.
Предложението на Беронов предизвика нееднозначни реакции сред основните политически сили, коментира в. "Дневник".
Страната има по-актуални проблеми, заявиха представители на управляващата коалиция. Подобни изказвания на членове на КС пряко ги пренасят в сферата на политическия живот, заподозря председателят на правната комисия и депутат от БСП Янаки Стоилов.
Той определи предложението като неуместно, а зам.-председателят на групата на НДСВ Борислав Ралчев - като екзотично. Според Четин Казак от ДПС "може да се мислят всякакви варианти", но едва след като България стане пълноправен член на ЕС.
От СДС показаха по-голяма готовност за изработване на изцяло нов основен закон, но също настояха дискусията да се отложи поне с една година. Трябва първо да видим как работим и живеем в ЕС - това ще ни подскаже нови идеи за промени, тогава конституцията на прехода ще се окаже отесняла дреха, каза Елеонора Николова, зам.-председател на синята партия.
Единствено от ДСБ изразиха безрезервна подкрепа: Винаги могат да се намерят аргументи, че сега не му е времето, колкото по-бързо се направи, толкова по-добре, смята Димитър Абаджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!