Отново начело, но със съмнения относно размерите на неговата власт, коментира още в заглавие "Файнаншъл таймс", който съобщава, че поредица от видни депутати лейбъристи, сред тях и бившият външен министър Робин Кук, са призовали Блеър да се оттегли, посочвайки, че той е в тежест на партията и без него тя е щяла да спечели много повече места в Камарата на общините.
Отслабеният премиер е принуден да води преговори за промените в своя кабинет, оповестява "Гардиън", като добавя, че желанието на Блеър веднага да състави нов екип е разгневило негови привърженици като вицепремиера Джон Прескот и министрите на вътрешните работи и образованието, както и такава ключова фигура като финансовия министър Гордън Браун.
Когато се правят промени в правителството винаги има недоволни, посочва изданието и предупреждава, че все още не дошло време за смяна на Блеър.
"Таймс" цитира близък приятел на премиера, според когото Блеър е изумен, че депутатите от неговата партия настояват той да се оттегли, след като "консерваторите са повалени по гръб, а либералдемократите са безсилни" след изборите.
В коментара си изданието отбелязва, че Великобритания е изпаднала в "странен следизборен период: част от лейбъристите се държат така, сякаш са загубили властта, а част от консерваторите - сякаш следващите избори са им в кърпа вързани".
Ако депутатите лейбъристи настояват до безкрай кога именно министър-председателят ще се оттегли, рискуват да подкопаят собственото си управление, е мнението на вестника.
"Дейли телеграф" също е учуден от поведението на депутатите, които се бунтуват срещу премиера, но е песимистично настроен спрямо шансовете му да оцелее.
Може да се каже, че дългогодишната амбиция на финансовия министър Браун да стане министър-председател е на път да се сбъдне, смята вестникът, като същевременно хвали Блеър като успешен лидер на Великобритания.
Вярно е, че задачата му бе улеснена от ръста на икономиката, което му даде възможност да отпуска пари за обществения сектор, без да накърнява твърде много данъкоплатеца, отбелязва изданието, но посочва, че неговият наследник едва ли ще има подобен късмет.
Депутатите лейбъристи може и да отхвърлят Блеър сега, но със сигурност ще го търсят, когато си отиде, убеден е "Дейли телеграф".
Вестникът помества и подробни репортажи от различни западноевропейски столици, където в неделя се проведоха чествания за края на Втората световна война в Европа, като отбелязва, че единствено в Лондон тържествата са били приглушени.
"Кралицата бе единственият държавен глава на страна основен съюзник във войната срещу нацизма, която не участва в церемониите за отбелязване на Деня на победата, тъй като не бе поканена от правителството... А Тони Блеър бе сред малкото правителствени лидери, които не участваха в нито едно тържество в неделя", пише изданието.
Странната официална тишина в Лондон "Дейли телеграф" обяснява с решението на правителството да обяви цяла седмица от тържества по случай края на Втората световна война, които започват на 10 юли, за да може едновременно да се отбележи и предстоящата по-късно годишнина от победата над Япония.
Изданието обаче цитира ядосани британски ветерани, които отбелязват, че тази дата е избрана произволно и няма никакво значение за тяхното поколение.
"Дейли телеграф" все пак припомня, че в неделя вечерта в централен Лондон се проведе огромен концерт в чест на победата над нацистите и помества на първа страница голяма снимка на попзвездата Кейти Мелуа. Заедно с Клиф Ричард, Даниел Бедингфийлд и други известни изпълнители тя пя пред близо 15 000 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!