И през 2006 г. излязоха много бестселъри за бизнес, повечето от които обещаваха да научат хората как да забогатеят бързо и лесно. Голяма част от тях предлагаха подвеждащи, противоречиви или просто явно лоши съвети, смята бизнесменът и автор Кийт Дж. Кънингъм.
Той е написал книгата "Ключове към съкровищницата" (Keys to the Vault), където твърди, че единствените хора, забогатели от тази лавина невероятно глупави книги за "милионери", са техните автори.
За Кънингъм, който е бил наставник на хиляди успели хора на бизнеса, най-лошата заблуда е да се съветват читателите, че начинът за забогатяване е чрез пасивни приходи, т.е. вие да не правите нищо - парите ще го направят за вас.
Погрешно е да се смята, че няма нужда да сте активни в своя бизнес или инвестиции, обяснява той.
Съществува също така измисленото обещание, че по-успешна е работата "върху" вашия бизнес в сравнение с работата "във" него. Според тази теория вие сте "губещи", ако работите за някого или работите в собствената си фирма.
"Очевидно само инвеститори и хора със собствен бизнес, които не са директно въвлечени в ежедневните операции на своите фирми, имат интелекта, необходим, за да бъдеш милионер" - и това твърдение според Кънингъм е дълбоко погрешно.
Кажете го на Бил Гейтс, който в първите години на развитие на "Майкрософт" лично преглеждаше и често преработваше всеки програмен ред от софтуера на своята компания.
Майкъл Дел и Уорън Бъфет все още редовно отчитат по 60 до 70 и повече часа седмично работа в собствения бизнес.
Друг разпространен мит, често срещан в много бестселъри, е, че е достатъчна само една блестяща идея, която да ви направи богати.
"Мнозина имат чудесни идеи - казва Кънингъм. - Но ако не можете да осъществите своя замисъл и да покажете, че той осигурява постоянно предимство пред конкуренцията, това си остава просто една добра идея и нищо повече."
Ключът към изграждането и задържането на богатство е да научите и да овладеете важни бизнес умения, съветва още авторът на "Ключове към съкровищницата".
"Аз вярвам, че най-важното умение, което бизнесменът може да има, е финансова грамотност, т.е. способността да чете и разбира финансови представяния. Иначе прилича на пилот на самолет, който не разбира за какво служат всичките уреди за контрол на полета", обяснява той.
Според него ключът към успеха е да се погледне към онези 400 най-добри в бизнеса от класацията на сп. "Форбс" (Forbes.com).
Те не са стигнали дотам с промяна на мисленето, с пасивни методи или с четене на най-новите книги за психология на бизнеса. Те са научили важните бизнес умения, как да предлагат своя продукт и как да извършват продажби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!