Ж ителите на Република Кипър - международно признатата гръцка част на острова, гласуват днес за парламент на 9-ите парламентарни избори от основаването на републиката.
Това са първите избори след влизането на страната в ЕС през май 2004 г. и след неуспешния референдум месец по-рано, който трябваше да отвори пътя за обединението на гръцката и турската общности в една държава.
Гласуването в Република Кипър е задължително. Избирателите ще могат да дадат гласа си в 1216 избирателни бюра, отворени от 7 до 17 ч. (местно и българско време). Първите резултати се очакват към 20 ч.
За участие в изборите за Камарата на представителите са регистрирани 500 606 гласоподаватели, които ще избират 56 депутати в състава на парламента за срок от пет години.
Технически парламентът би трябвало да е двуобщностен
и 80-местен и да има определен брой места, запазени за кипърски турски депутати, но тази разпоредба не е била прилагана от началото на конфликта между общностите на кипърските гърци и кипърските турци през 1963 г.
Основната битка за повече депутатски места ще бъде между комунистите от Прогресивната партия на трудовия народ (АКЕЛ), Демократическия сбор (ДИСИ) и Демократическата партия (ДИКО) на президента хардлайнер Тасос Пападопулос.
За пръв път от 1963 г. насам
във вота ще имат право да участват и кипърски турци. Това стана възможно, след като Европейският съд за правата на човека в Страсбург уважи жалбата на кипърски турчин, живеещ в гръцката част, и осъди като дискриминационна досегашната система, лишаваща турците от избирателни права.
За пръв път от основаването на Република Кипър кипърски турци имаха право и да се кандидатират за място в Камарата на представителите.
Единственият турски кандидат
на настоящите избори е поетесата Неше Ясън, която се надява да се превърне в обединителна фигура и да помогне за преодоляването на близо 30-годишното разделение в Кипър.
Остров Кипър е разделен на северна турска и южна гръцка част от 1974 г., когато турски войски нахлуха в северните части на острова в отговор на опит за преврат на кипърските гърци, целящ обединението на острова с Гърция.
През 1983 г. на север се самопровъзгласява т. нар. Севернокипърска турска република, която е призната единствено от Турция.